Nokia sprzedana – akcje w górę

Komentarze ekspertów

Fiński producent urządzeń telekomunikacyjnych został częściowo wykupiony przez amerykański koncern Microsoft.

Przedmiotem transakcji jest dział zajmujący się telefonią komórkową, którego współpraca z Microsoftem trwa  oficjalnie od kwietnia 2011. Jak podaje serwis Bloomberg, kwota przejęcia to 5,44 miliardy euro.  3,79 mld euro stanowi wspomniany dział, pozostałe 1,65 miliarda euro to wartość patentów i licencji.

Pomimo, iż o fuzji rynek spekulował od dłuższego czasu, informacja o sfinalizowaniu transakcji bardzo pozytywnie zaskoczyła inwestorów. W ciągu pierwszych minut notowań walory spółki zyskały 48%.  10 min po otwarciu rynku cena akcji skoczyła do 4,39 EUR, czyli poziomu widzianego ostatnio 18 miesięcy temu. Wczorajsza sesja zamknęła się na poziome 2,96 euro za akcję.

Ostatnie 5 lat to bardzo burzliwy okres dla notowań spółki. Jeszcze w drugiej połowie 2007 roku Nokia była niekwestionowanym  liderem rynku, a jej udział w sektorze urządzeń mobilnych wynosił niemal 40%. Akcje spółki notowane były wówczas po 27 euro, natomiast cztery lata później ich wartość spadła o 95%, do poziomu 1,45 euro. Główną przyczyną był gwałtowny rozwój rynku smartfonów, do którego spółka nie była przygotowana. W bardzo krótkim czasie pałeczkę lidera rynku urządzeń mobilnych przejęła koreańska spółka Samsung, rywalizująca z amerykańskim Apple. Udział Nokii w rynku sukcesywnie topniał. Sytuację poprawiła współpraca z informatycznym gigantem z Redmond, jednak w dalszym ciągu firma pozostaje daleko w tyle za konkurentami.

Transakcja może również  pozytywnie wpłynąć na cenę notowanych na giełdzie Nasdaq akcji Microsoftu. Ceny akcji znajdują się od 2008 roku w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak w lipcu tego roku podległy znacznej korekcie. Spółka opublikowała wówczas bardzo słabe wyniki za drugi kwartał 2013 roku, przez co w ciągu jednego dnia akcje zniżkowały o 12 procent. Od tego czasu ceny pięły się w górę, jednak do dnia dzisiejszego straty nie zostały odrobione. Ambitne plany co rynku rynku urządzeń mobilnych i korzystna dla spółki transakcja mogą zainteresować inwestorów i pomóc akcjom zbliżyć się do poziomu oporu ulokowanego w okolicach tegorocznych szczytów.

Maciej Leściorz
specjalista rynku CFD i Forex
City Index