Polski przemysł nadal na wstecznym biegu

Raporty

Marcowy indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł nieoczekiwanie do 48 pkt, potwierdzając, że ta część naszej gospodarki pracuje wciąż na wstecznym biegu. To już 12. kolejny miesiąc, kiedy PMI pozostaje poniżej 50 pkt, granicy oddzielającej rozwój sektora od spowolnienia.

Jednocześnie po 4 miesiącach niewielkiego wzrostu wskaźnika cofnął się on do najniższego poziomu od października 2012 r. W skali świata też nie płynęły zbyt dobre wiadomości o stanie przemysłu. W strefie euro PMI obniżył się do 46,8 pkt i miał najniższą wartość od 3 miesięcy. W dół wyraźnie poszedł amerykański ISM, który z 54,2 pkt znalazł się na poziomie 51,3 pkt, najniższym w tym roku. Poprawa nastąpiła natomiast w Chinach, gdzie PMI wzrósł z lutowych 50,4 pkt do 51,6 pkt. Na innych dużych rynkach wschodzących koniunktura w przemyśle jednak osłabła. Tak było w Brazylii, Indiach i Rosji.

Lutowa stopa bezrobocia w strefie euro sięgnęła 12%, a w całej strefie euro wyniosła 10,9%. Rok wcześniej było to odpowiednio 10,9% oraz 10,2%. Bez pracy w UE było blisko 26,34 mln osób, z czego na strefę euro przypadało niecałe 19,1 mln. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się w Hiszpanii i Grecji i sięgało odpowiednio 26,3% oraz 26,4%. Z unijnej statystyki wynika, że Polska jest blisko średniej z 10,6% stopy bezrobocia.

Ceny akcji w Europie idą dziś w górę, a w Polsce nie zmieniają się. Trzeba to wiązać raczej z odbiciem po ostatnich zniżkach, niż pojawieniem się czynników, które zachęcałyby do odważniejszych zakupów.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Marcowy PMI dla polskiego przemysłu potwierdza, że nasza gospodarka nie weszła jeszcze na ścieżkę ożywienia

Wysokie bezrobocie w Unii Europejskiej utrudniać będzie przezwyciężenie stagnacji gospodarczej

Rynki nieruchomości

Z najnowszych danych Hometrack wynika, że ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii podniosły się w marcu o 0,3%, najbardziej od 3 lat. W samym Londynie wzrost wyniósł 0,7%. Zwyżkę cen wiąże się ze zwiększonym popytem, który przez ostatnie 2 miesiące wzrósł o 19% podczas gdy podaż mieszkań podniosła się o 13%. Wielka Brytania korzysta też na wzroście niepokojów w strefie euro, które skłaniają fundusze nieruchomości do lokowania na największych i najbezpieczniejszych rynkach. Pozytywną rolę odgrywa też osłabienie funta.

Bardziej pesymistyczną wymowę ma lutowy spadek liczby zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii. Przyznano ich blisko 51,7 tys., najmniej od września 2012 r.

Szacuje się, że w Portugalii w tym roku banki sprzedadzą około 10 tys. mieszkań przejętych od niesolidnych dłużników, co stanowić będzie ponad jedną piątą całej sprzedaży. W 2012 r. pozbyły się 6 tys. mieszkań. W minionym roku ich ceny spadły 2,2%, a inwestycje na tamtejszym rynku nieruchomości zmniejszyły się o 38%.

Od dewelopera

Deweloper MARGO rozpoczął nową inwestycję o nazwie Nowa Osowa, która zlokalizowana jest przy ul. Marsa w dzielnicy Osowa w Gdańsku. W ramach projektu powstaną dwa kameralne 3-piętrowe budynki 4 i 5 klatkowe, w których znajdzie się około 147 mieszkań o metrażach od 34 do ponad 100 m kw. Będzie możliwość również łączenia mieszkań w celu uzyskania powierzchni do 150 m kw. W podziemiach budynków znajdą się hale garażowe oraz komórki lokatorskie. Do mieszkań przynależą balkony lub prywatne ogródki. Planowany termin zakończenia budowy inwestycji ustalono na I kwartał 2014 roku.

Zespół analiz
Home Broker