Wyprzedaże USD wkrótce napotkają przeciwne wiatry

Komentarze ekspertów

Mimo porozumienia w Waszyngtonie, USD odnotował załamanie. Nie tylko w stosunku do ryzykownych walut, lecz także wobec wszystkiego innego - na przykład para EURUSD na zamknięciu odnotowała najwyższą wartość zamknięcia od końca 2011 r. (w lutym widzieliśmy krótkotrwały szczyt powyżej 1.3700, ale nie utrzymał się).

Oczekiwałbym, że kierunek ten utrzyma się przez krótki czas, nie wydaje mi się jednak, by trwało to dłużej niż przez kilka kolejnych dni. Zobaczymy być może poziomy 1.3750-1.3800 w parze EURUSD, do 200-dniowej średniej ruchomej najwyżej dla AUDUSD (poza 0.9750), może nawet nieco powyżej szczytów 1.6250+ dla GBPUSD. Jednak będzie się to wiązać ze znacznym ryzykiem gwałtownego powrotu do silnej pozycji USD w przyszłym tygodniu. Jednak jak zawsze, wolałbym zaczekać na pierwsze oznaki któregoś ze scenariuszy zanim powiem więcej na temat ryzyka.

Koniec sielanki?

Zasadniczo podejrzewam, że obserwatorzy rynku przyjęli zbyt pesymistyczną postawę wobec potencjalnej kolejnej szopki w Waszyngtonie wraz z nadejściem stycznia/lutego przyszłego roku. Myślę, że sromotna przegrana republikanów może tym razem faktycznie oznaczać, że partia republikańska z odpowiednią powagą przyłoży się do zapewnienia większości. Jest szansa, że zdyscyplinuje swoich reprezentantów wystarczająco, by przeforsować swoje plany w procesie budżetowym zamiast znów po prostu stawać okoniem.

Na początku grudnia powinniśmy wiedzieć więcej – gdy powołana komisja ponadpartyjna przedstawi plan lub też nie osiągnie porozumienia.

Należy tu zauważyć, że amerykańskie Biuro Statystyki Rynku Pracy przedstawiło harmonogram prezentacji tych danych, których nie opublikowano w czasie zamknięcia administracji federalnej. Najbardziej interesującym z tych elementów będzie “sytuacja zatrudnienia we wrześniu”, która uwzględnia dane na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i zostanie opublikowana we wtorek.

Sprzedający USD najwyraźniej nie zwrócili uwagi na wczorajsze wypowiedzi prezesa chicagowskiej Rezerwy Federalnej, Charlesa Evansa. Zasugerował on bowiem, że luzowanie ilościowe zostanie zakończone, gdy Fed osiągnie poziom 1,25 bln USD w zakupach “od stycznia”. Nie jestem pewien czy Evans dobrze liczy, bowiem oznaczałoby to, że – biorąc pod uwagę obecne tempo zakupów – Fed zatrzyma wszystkie zakupy (bez płac) przed marcem 2014 r. Byłoby to raczej odłączenie wody całkiem, aniżeli przykręcenie kurka.

Niezależnie od tego, nie ulega wątpliwości, że Fed ma olbrzymi problem z komunikacją, który – po zamieszaniu wynikającym z wrześniowej decyzji o nie ograniczaniu QE – koniecznie trzeba rozwiązać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Wykres: USDCAD

Wydaje się, że CAD niemal w ogóle nie zareagował na słabą sytuację USD, co wskazuje, że jest to obecnie jedna z najsłabszych walut na rynku i jeśli USD uzyska w ciągu nadchodzących kilku tygodni wsparcie, dolar kanadyjski raczej szybko będzie słabnąć. Chwilowo niewiele przemawia przeciwko argumentom o wzrostach technicznych, jednak przy trzymiesięcznej implikowanej zmienności spadającej blisko poziomów 10-letnich dołków poniżej 6 procent, wyrażanie opinii poprzez przedstawianie opcji to najtańsza zagrywka z możliwych.

Dziś rano wyceniłem trzymiesięczne opcje kupna 1.0500 zaledwie na 64 pipsów. Zauważcie, że 200-dniowa średnia ruchoma utrzymuje się na symbolicznym poziomie w okolicy 1.0250. Zmienność ku dołowi jest nawet tańsza, bowiem rynek uważa, że ryzyko wzrostu jest nieco wyższe niż ryzyko spadków.

131021.saxo.01.550x

Co dalej?

Zauważyć należy także, że na dzisiejsze popołudnie zapowiedziano liczne wypowiedzi amerykańskich przedstawicieli Fedu. Jeremy Stein, uważany za głównego zwolennika teorii, że polityka Fed wpływa na stabilność finansową kraju, wraz z przedstawicielem Fed z San Francisco Johnem Williamsem, wypowie się na temat “Metod rozwiązywania problemów z brakiem równowagi w finansowaniu”.

Teraz, gdy ograniczenie luzowania ilościowego wydaje się bardzo odległą perspektywą, a rynki akcji ponownie wykazują zwyżki, to właśnie w tych dziedzinach można oczekiwać niespodzianek – na przykład powrotu koncepcji, że Fed może zostać zmuszony do ograniczenia zakupów z powodów wynikających z przesłanek pozaekonomicznych.

Bądźcie ostrożni!

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Chiny – PKB za 3 kwartał wyniósł 7,8% w ujęciu rok do roku zgodnie z oczekiwaniami i w porównaniu z 7,5% w drugim kwartale.
  • Chiny – produkcja przemysłowa we wrześniu na poziomie +10,2% w ujęciu rok do roku zgodnie z oczekiwaniami i w porównaniu z +10,4% w sierpniu.
  • Chiny – sprzedaż detaliczna we wrześniu na poziomie +13,3% w ujęciu rok do roku wobec przewidywanych +13,5% i w porównaniu z +13,4% w sierpniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Kanada – wskaźnik CPI we wrześniu (12:30)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Tarullo z Rezerwy Federalnej (17:00)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Evansa z Rezerwy Federalnej (18:00)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Dudleya z Rezerwy Federalnej (1940)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Steina i Williamsa z Rezerwy Federalnej (20:30)

John J Hardy,
Saxo Bank