Zarządzanie ryzykiem: Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych – praktyczna rola BIK w edukacji konsumenckiej

FN 2015/10-12

Zarządzanie ryzykiem: Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych – praktyczna rola BIK w edukacji konsumenckiej

Ochrona danych osobowych dotyczy każdego z nas, nie tylko osób aktywnie korzystających z dobrodziejstw cyfrowych technologii, ale wszystkich, którzy posługują się dokumentami tożsamości.

UWAGA NA KRADZIEŻ DANYCH – SWOJEJ TOŻSAMOŚCI

Dowód osobisty to podstawowy dokument służący do poświadczenia tożsamości. Używamy go w wielu życiowych sytuacjach, nie zawsze dbając należycie o jego bezpieczeństwo. To błąd, bo wykorzystanie naszych skradzionych danych osobowych może przysporzyć nam wielu nieprzyjemności.

Jedną z niepożądanych konsekwencji jest na przykład wyłudzenie kredytu lub pożyczki na nasze nazwisko.

Niestety, często fakt ten odkrywamy dopiero w momencie otrzymania informacji o zaległościach w spłacie. Osoba posługująca się naszym skradzionym dowodem osobistym może też w naszym imieniu kupić drogi sprzęt na raty lub wziąć telefon na abonament – i z założenia nie płacić rachunków. A pozbycie się cudzego zobowiązania finansowego nie jest łatwe i może ciągnąć się miesiącami. Dlatego w przypadku stwierdzenia braku dokumentu tożsamości, trzeba jak najszybciej wyłączyć go z obiegu, aby uniemożliwić nieuczciwym osobom dalsze posługiwanie się nim.

fn.2015.k4.foto.049.b.200xBEZPIECZEŃSTWO Z BIK

BIK prowadzi szereg działań edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa finansowego na swojej stronie internetowej. Oprócz tego daje realne narzędzia do ochrony przed wyłudzeniem kredytu. Wystarczy założyć bezpłatne konto na www.bik.pl, aby korzystać z wielu praktycznych usług.

Warto wskazać na Alerty BIK, które klienci otrzymują sms-em lub mailem.

Alert działa jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt czy pożyczkę, wykorzystując nasze dane. Za każdym razem, gdy do BIK wpłynie zapytanie o naszą historię kredytową, dostaniemy powiadomienie SMS-a i e-mail. Jeśli sami nie składaliśmy wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki informacji z BIK-u mamy szansę szybko zareagować

fn.2015.k4.foto.050.c.450xW kontekście zastrzegania dokumentów, warto zapoznać się z nową usługą, wdrożoną w czerwcu br. Wszystkie osoby, które mają konto w portalu BIK mogą – poprzez portal BIK – zastrzec utracony dowód osobisty. Informacja o zastrzeżeniu jest przekazywana do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Zastrzeganie przez Internet jest szybką i wygodną opcją, szczególnie podczas wyjazdów, kiedy nie mamy czasu ani głowy do szukania najbliższej placówki banku.

Warto też co jakiś czas sprawdzać, jakie kredyty są do nas przypisane. W tym celu najlepiej pobrać Profil Kredytowy Plus, zawierający pełną historię kredytową wraz z oceną punktową.

NIESKRADZIONE, CZYLI JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH DANYCH

BIK niedawno uruchomił serwis dla konsumentów: Nieskradzione.pl.

Jest to miejsce, w którym można znaleźć porady, jak wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej dbać o ochronę danych osobowych i dokumentów tożsamości. Można też dowiedzieć się, jak uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży tożsamości.

Serwis utrzymany jest w konwencji tzw. lifehacków – prostych porad, będących odpowiedzią na konkretne życiowe sytuacje. Często są to zasady, o których wszyscy wiemy, ale ich nie przestrzegamy lub zdarza się nam o nich zapomnieć.

Wypowiedź eksperta:

fn.2015.k4.foto.050.b.250x– Biuro Informacji Kredytowej pomaga chronić się przed wyłudzeniem kredytu. Każda osoba, która założy konto na www.bik.pl, może aktywować specjalny alert – powiadomienie SMS o próbie zaciągnięcia kredytu na jej dane. To bardzo przydatne narzędzie, ponieważ dostajemy informację w momencie, kiedy dzieje się coś podejrzanego i mamy szasnę zareagować – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego Biura Informacji Kredytowej. Oprócz tego poprzez portal BIK można zgłosić utracony dowód osobisty do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez ZBP. Wystarczy jedno kliknięcie, nie trzeba nawet pamiętać numeru dowodu, a informacja o zastrzeżeniu dotrze w trybie online do wszystkich banków w Polsce i innych podmiotów korzystających z Systemu DZ.

fn.2015.k4.foto.051.650x

Tylko w III kwartale 2015 roku odnotowano 1888 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości ponad 63 mln zł (infoDOK – Raport o dokumentach – III kw. 2015 r.). Tych wyłudzeń udało się uniknąć, gdyż skradzione dokumenty zostały wyłączone z obiegu i trafiły do prowadzonej przez Związek Banków Polskich centralnej bazy danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone, do którego mają dostęp wszystkie banki i wiele innych instytucji, również finansowych.