03.12.2018 – Teresa Czerwińska

Powiedzieli

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Nie zmieniamy naszych prognoz makroekonomicznych. Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na 2019 r. zawarte w budżecie na przyszły rok są obecnie zbliżone do prognoz KE, OECD czy konsensusu rynkowego.

Wyniki za III kw. br. okazały się wprawdzie lepsze od naszych wcześniejszych oczekiwań (wzrost wyniósł 5,1% r/r), ale trudno będzie tak wysoką dynamikę PKB utrzymać w kolejnych kwartałach.

Ostatnia prognoza NBP dotycząca inflacji na przyszły rok to 3,2% i ona mieści się w celu inflacyjnym 2,5% +/-1 pkt proc., podobnie jak nasza prognoza. Wstępne dane za listopad br. okazały się wyraźnie słabsze od prognoz, m.in. za sprawą cen żywności i inflacja bazowa wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej, warto podkreślić, że minister finansów działa antyinflacyjnie, gdyż porządkujemy matrycę stawek podatku VAT, porządkując ją “w dół”. W wielu przypadkach obniżamy stawki z 8% na 5%, z 23% na 8%, co też powinno dać impuls antyinflacyjny gospodarce. Część tych rozwiązań zostanie wprowadzonych w przyszłym roku, a większość w 2020 roku.

Teresa Czerwińska

minister finansów

Udostępnij artykuł: