10 tysięcy miesięcznie, aby kupić apartament w Warszawie

Finanse i gospodarka

Co najmniej 9830 złotych miesięcznie musi zarabiać rodzina, aby kupić na kredyt 120-metrowy apartament w Warszawie - wynika z analizy Lion’s House i portalu nieruchomości Domy.pl. W Łodzi, aby z pomocą kredytu kupić podobne mieszkanie o podwyższonym standardzie, wystarczy dochód o ponad połowę niższy.

Co najmniej 9830 złotych miesięcznie musi zarabiać rodzina, aby kupić na kredyt 120-metrowy apartament w Warszawie - wynika z analizy Lion’s House i portalu nieruchomości Domy.pl. W Łodzi, aby z pomocą kredytu kupić podobne mieszkanie o podwyższonym standardzie, wystarczy dochód o ponad połowę niższy.

Lion’s House wraz z portalem nieruchomości Domy.pl, rozpoczynają publikację cyklicznych raportów dotyczących wymaganych minimalnych zarobków rodziny, chcącej zaciągnąć kredyt na zakup 120-metrowego apartamentu w jednym z 7 największych miast Polski tj. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic lub Łodzi. Raport będzie publikowany raz na kwartał i w każdej kolejnej odsłonie będą dokładniej omawiane oferty dla jednego z wymienionych miast. Chcemy się skupić na ocenie tego, jakimi środkami pieniężnymi (miesięcznymi wpływami) musi dysponować rodzina, aby zakupić lokal o podwyższonym standardzie w centralnych dzielnicach miasta.

Minimalny dochód netto został oszacowany dla następujących założeń:

 1. Ceny modelowego apartamentu oszacowano, jako iloczynu powierzchni 120 m kw. oraz średniej ceny ofertowej metra kwadratowego apartamentu o powierzchni 100-300 m kw., z 3 pokojami oraz minimalną ceną za metr kwadratowy równą aktualnej średniej stawce ofertowej dla danego miasta w analizowanym miesiącu (dane Domy.pl),
 2. Rodzina 3 osobowa, w której dwie osoby spracują, chce wziąć kredyt na 30 lat w walucie krajowej,
 3. Kredytobiorca może się wykazać pozytywną historią kredytową, a także skłonny jest skorzystać z podstawowych produktów banku (ROR i karta kredytowa) oraz ubezpieczenia nieruchomości,
 4. Kredytobiorca posiada 20-proc. wkład własny.

Apartament w stolicy za 1,5 mln złotych

Jak wynika z analizy Lion’s House i portalu Domy.pl przeciętna cena 120-metrowego apartamentu w Warszawie wynosi prawie 1,5 mln złotych. W Krakowie kwota ta jest o prawie 235 tys. zł niższa. We Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu za apartament trzeba zapłacić odpowiednio 990 tys. zł, 972 tys. zł i 882 tys. zł. Zdecydowanie najtaniej jest w Katowicach i Łodzi, gdzie średnia cena 120-metrowego mieszkania o podwyższonym standardzie wynosi odpowiednio 648 tys. zł i 612 tys. zł.
140601.lions.tabela.01.474x230

Po przeanalizowaniu ankiet z 17 banków okazuje się, że osoba zaciągająca kredyt na 30 lat z 20% wkładem własnym, musi w Warszawie dysponować przeciętnie dochodem netto w wysokości 11,9 tys. zł. W stolicy Małopolski zakup 120-metrowego apartamentu będzie możliwy, gdy na konto wpływać będzie regularnie 10,1 tys. zł miesięcznie. We Wrocławiu kredytobiorca będzie się musiał wykazać miesięcznym dochodem na poziomie blisko 8,1 tys. zł. W Gdańsku i Poznaniu zaś odpowiednio o 130 i 730 złotych niższym. Co ciekawe w Katowicach i Łodzi średni wymagany dochód potrzebny do kupna apartamentu to 5,8 tys. zł i 5,6 tys. zł. Oznacza to, że w Warszawie nabywca musi zarabiać ponad 2 razy więcej niż w Łodzi odległej od stolicy o około 130 kilometrów.

Już apartament czy jeszcze mieszkanie?

W terminologii związanej z rynkiem nieruchomości brakuje jasnej definicji słowa apartament. W efekcie mamy dość dużą swobodę w używaniu tego określenia. Być może problem wynika stąd, że angielskie słowo apartment oznacza po prostu lokal mieszkalny ("apartament" w naszym rozumieniu to po angielsku luxury apartment czy superior luxury apartment). Specyfikacja apartamentu nie jest też określona w polskim prawie budowlanym. Mieszkanie o takim standardzie musi spełniać te same wymogi, co każdy inny lokal mieszkalny. To prowadzi do szeregu nadużyć, zarówno po stronie deweloperów, jak i osób sprzedających mieszkania na rynku wtórnym. Na porządku dziennym jest nazywanie apartamentem lokalu o podwyższonym standardzie.

Lion’s Bank radzi, aby osoby, które chcą kupić apartament, a nie po prostu ładnie wykończone mieszkanie, zwróciły uwagę czy lokal ten, bądź inwestycja, do której należy:

 1. położona jest w prestiżowej lokalizacji (dobra komunikacja, bliskość terenów zielonych, centrów kultury i rozrywki),
 2. ma estetyczny widok z okna, zieleń na podwórku,
 3. posiada miejsca parkingowe dla gości,
 4. ma podjazd dla taksówek,
 5. została zaprojektowana przez znanego architekta,
 6. jest wykonana z materiałów najwyższej jakości,
 7. dysponuje małą liczbą lokali na jednym piętrze,
 8. posiada windę, spa, fitness, basen w budynku,
 9. posiada tarasy widokowe na dachu,
 10. jest w pełni chroniona (monitoring, recepcja, ochroniarze),
 11. jest klimatyzowana,
 12. dysponuje lokalami, które mają wysokość blisko 3 m,
 13. powierzchnia rozważanego lokalu to minimum 100 m kw. (z możliwością niewielkich odstępstw),
 14. lokal ma kilka łazienek, garderobę, balkony, tarasy, loggie oraz podział mieszkania na część dzienną i nocną,
 15. mieszkania są dobrze wyciszone,
 16. dla mieszkańców dostępne są usługi - np. pomoc w prowadzeniu domu i opieka nad zwierzętami.

Oczywiście brak części z tych przymiotów nie przesądza o tym, że danej nieruchomości nie będzie można określić mianem apartamentu. Spełnienie wszystkich z powyższych kryteriów oznacza z pewnością, że mamy do czynienia z apartamentem z najwyższej półki.

Apartament w Warszawie już od dochodu poniżej 10 tys. zł miesięcznie

Przyglądając się dokładniej wynikom warszawskim należy zwrócić uwagę na fakt, że najmniejszym wymaganym dochodem netto musi się wykazać modelowa rodzina w Millennium Bank, gdzie aby zaciągnąć kredyt na kwotę prawie 1,2 mln zł potrzebuje zarabiać 9 830 zł. Bank utrzymuje, że żeby skorzystać z tej oferty wystarczy, aby kredytobiorca założył konto osobiste, na które wpływać będzie wynagrodzenie oraz wykonywać transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 500 zł miesięcznie. Nieco wyższym dochodem musi dysponować kredytobiorca w mBanku. Tu niezbędny minimalny miesięczny dochód to 10 100 zł. W tym przypadku jednak nabywca nieruchomości zobowiązany jest do skorzystania z ubezpieczenia spłaty rat kredytu. Natomiast, bez żadnych dodatkowych założeń, kredytobiorca powinien uzyskać kredyt w BGŻ przy miesięcznych wpływach w wysokości 10 860 zł.
140601.lions.tabela.02.462x579

Najwyższym dochodem musi zaś dysponować osoba ubiegająca się o kredyt w Credit Agricole. Wówczas kredytobiorca musi zarabiać minimum 14 050 złotych miesięcznie. Ponadto jest zobowiązany do posiadania konta z wpływem wynagrodzenia, wykupienia ubezpieczenia na życie i nieruchomości. Aktualna promocja w tym banku pozwala jednak zaciągnąć dług bez prowizji za udzielenie kredytu, opłaty za wycenę nieruchomości oraz bez prowizji za wcześniejszą spłatę.

Jakub Potocki, Lion’s House
Marcin Drogomirecki, Domy.pl

Udostępnij artykuł: