Koniec OFE. 100 proc. środków ma trafić na prywatne konta, średnio ponad 10 tys. zł

Mój plan emerytalny

Rząd przedstawia w poniedziałek propozycję przeniesienia całości środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania. Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy.

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Rząd przedstawia w poniedziałek propozycję przeniesienia całości środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania. Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy.

#OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania #emerytury

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te będą w 100% prywatne i dziedziczone" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej."Po pierwsze, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć je do ZUS - to nie jest decyzja rządu i państwa. Domyślnie zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach" - dodał.Podkreślił, że "to de facto jest sprywatyzowanie tych środków, a więc odcięcie wątpliwości".Czytaj także: Koniec OFE. UKNF ocenia plan przeniesienia 100 proc. środków na IKE >>>

OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne

Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania, poinformował też premier.

System emerytalny oparty na trzech filarach

Morawiecki wskazał, że system emerytalny ma być oparty o trzy filary: o Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o pracownicze plany kapitałowe (PPK) i "takie przekształcenie OFE, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki, które od 1999 r. często były uważane za środki na de facto indywidualnych rachunkach obywateli"."Chcemy dziś poprzez tę zmianę zaproponować niezbędny krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego, jego większej transparentności, żeby przyszli emeryci mieli pewność" - podsumował premier.Czytaj także: Rozłucki, Rusewicz, Dyl, Mordasewicz o końcu OFE >>>

Opłata przekształceniowa

 Jeśli chodzi o opłatę przekształceniową, rząd chce wprowadzić ryczałt w wysokości 15% zamiast obecnych 18% podatku."Powszechne towarzystwa emerytalne zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych, rachunek uczestnika OFE - w indywidualne konta emerytalne" - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.Uczestnicy sami dokonają wyboru:Opcja 1, przekazanie wszystkich środków z OFE na prywatne IKE,Opcja 2: przeniesienie wszystkich środków z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze – na podstawie złożonej deklaracji" - czytamy w prezentacji.Obecnie OFE to: 162 mld zł aktywów, w tym 126,9 mld zł aktywów zainwestowane w akcjach na GPW, 10,8 mld zł w akcjach na rynkach zagranicznych. OFE ma 15,8 mln uczestników, podano też w prezentacji.

OFE mają być przekształcone w IKE w styczniu 2020 roku

Rząd zakłada, że parlament zajmie się projektem ustawy o przekształceniu OFE w IKE jesienią tak, by ustawa weszła w życie w styczniu 2020 r., poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński."Zakładamy, że w maju skierujemy do konsultacji społecznych, czerwiec-lipiec to prace w rządzie i skierowanie projektu do parlamentu; jesienią - prace w parlamencie tak, by w styczniu nastąpiło przekształcenie OFE w IKE" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Limit inwestycji IKE w akcje będzie maleć o 2,5 pkt proc. rocznie

Rząd chce, by limit inwestycji w akcje dla indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które powstaną z przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) był obniżany o 2,5 pkt proc. rocznie, poinformował Jerzy Kwieciński."Z naszych wyliczeń wynika, że ok. 80% zgromadzonych środków w OFE to inwestycje w akcje. W projekcie ustawy zaproponujemy, żeby ten limit zmniejszać o 2,5 pkt proc. rocznie, aby ten system był jak najbardziej stabilny" - powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews.Od 1 stycznia 2018 roku nie obowiązuje limit zaangażowania OFE w instrumenty udziałowe. Z kolei od lutego 2014 roku obowiązuje zakaz lokowania aktywów OFE w instrumenty skarbowe.

Dla posiadaczy obecnych IKE powstaną subkonta dla środków z OFE

Dla posiadaczy obecnych indywidualnych kont emerytalnych zostaną utworzone subkonta w ramach ich IKE na środki przekazywane w procesie przekształcenia OFE w IKE, poinformował Jerzy Kwieciński."W projekcie ustawy zapisaliśmy, że dla osób, które już posiadają IKE, środki przekształcone z OFE zostaną umieszczone w subfunduszu w ramach tego IKE. A te osoby, które IKE nie posiadają, założą nowe IKE. W ten sposób chcemy upowszechnić system IKE" - powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews. 
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: