100 ton naszego złota wróciło do Polski

Aktualności / Gospodarka

Bardzo się cieszę, Narodowy Bank Polski jest dumny, że po wielu przygotowaniach wreszcie mamy to. Jest to naprawdę wielka satysfakcja. Po raz pierwszy od czasów przedwojennych mamy poważne zasoby złota w kraju − powiedział na dzisiejszej konferencji prezes NBP prof. Adam Glapiński.

ZŁOTO
Fot. STOCK.ADOBE.COM/admian3d

Bardzo się cieszę, Narodowy Bank Polski jest dumny, że po wielu przygotowaniach wreszcie mamy to. Jest to naprawdę wielka satysfakcja. Po raz pierwszy od czasów przedwojennych mamy poważne zasoby złota w kraju − powiedział na dzisiejszej konferencji prezes NBP prof. Adam Glapiński.

#AdamGlapiński: To złoto, to dodatkowy symbol stabilności, bezpieczeństwa i siły naszego banku centralnego, który należy do największych banków na świecie #NBP #RezerwyZłota @nbppl

Sprowadzone złoto to blisko połowa całego naszego złota. Jak powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński, złoto będzie przechowywane w specjalnych skarbcach.− Mamy takie możliwości, Narodowy Bank Polski posiada takie skarbce, zlokalizowane w kraju, które są w pełni bezpieczne, gwarantują całkowite bezpieczeństwo. To złoto nie będzie na co dzień pokazywane. To dodatkowy symbol stabilności, bezpieczeństwa i siły naszego banku centralnego, który należy do największych banków na świecie. Z tej okazji wydamy też w przyszłym roku specjalną monetę, złotą monetę, w bardzo atrakcyjnym kształcie sztabki złota. Ta moneta będzie wydana po to, żeby upamiętnić ten historyczny moment, kiedy złoto Polaków zostało do kraju sprowadzone − zapowiedział prezes NBP.

ADAM GLAPIŃSKIDodał także, że bardzo się cieszy, i że Narodowy Bank Polski jest dumny, że po wielu przygotowaniach wreszcie mamy to.− Jest to naprawdę wielka satysfakcja. Po raz pierwszy od czasów przedwojennych mamy poważne zasoby złota w kraju − podkreślił prof. Adam Glapiński, prezes NBP.Obecnie NBP posiada 228,6 ton złota, z czego 105 ton jest składowane w Narodowym Banku Polskim. W latach 2018–2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 tony (122 proc.).

 W efekcie tych zakupów NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych.Złoto odpowiada międzynarodowym standardom czystości i ma formę sztab, zgodnych ze standardem London Good Delivery. Każda ze sztab została podczas przyjęcia do skarbca sprawdzona, przyjęta i zaewidencjonowana. Operacja przetransportowania złota do Polski odbyła się drogą lotniczą. Łącznie wykonano osiem transportów, w każdym transporcie przewożąc po tysiąc sztab.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: