12 gmin wiejskich zrealizuje inwestycje dzięki środkom z Samorządowego Programu Pożyczkowego

Samorząd

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wyłonił laureatów VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. 12 gmin otrzymało dodatkowe środki finansowe na rozwój lokalnej infrastruktury. Pożyczki zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg oraz inwestycje w oświatę.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wyłonił laureatów VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. 12 gmin otrzymało dodatkowe środki finansowe na rozwój lokalnej infrastruktury. Pożyczki zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg oraz inwestycje w oświatę.

Spośród wniosków, które napłynęły w ramach VI edycji konkursu Samorządowego Programu Pożyczkowego do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, komisja wybrała 12 laureatów. Wśród gmin, które otrzymają pożyczki na atrakcyjnych warunkach, znalazły się: Cekcyn, Lubanie, Nowa Wieś Wielka z kujawsko-pomorskiego, Puchaczów z lubelskiego, Wolbórz z łódzkiego, Bodzanów, Gózd, Stary Lubotyń z mazowieckiego, Ciasna, Lelów ze śląskiego, Stare Juchy z warmińsko-mazurskiego oraz Oborniki z wielkopolskiego.

- W VI edycji SPP aż jedenaście z dwunastu wyłonionych gmin wykorzysta przyznane środki na budowę lub przebudowę dróg. Jak widać pożyczki na ten cel wciąż cieszą się największym zainteresowaniem - mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. - Na 2013 rok zaplanowaliśmy pięć edycji programu. Mamy nadzieję, że pożyczki wspomogą rozwój obszarów wiejskich - dodaje.

W ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego gminy i powiaty z terenów wiejskich i małych miast mogą starać się nie tylko o kredyty na budowę dróg czy inwestycje w oświatę. Możliwe jest również ubieganie się o przyznanie środków na zaopatrzenie wsi w wodę czy zbiorowe odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

Do tej pory, w ramach sześciu edycji SPP, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił pożyczek na kwotę ponad 43,5  złotych.

Harmonogram programu oraz szczegółowe informacje dotyczące sposobu składania wniosków znajdują się na stronie internetowej EFRWP: http://www.efrwp.pl/element/O-programie-SPP.

Obecnie trwa nabór wniosków do VIII edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, który zakończy się 27 lutego br. Limit środków dla aktualnej edycji konkursu wynosi 10 000 000 złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 4,59%.

O PROGRAMIE:
"Samorządowy Program Pożyczkowy" jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).

Pożyczki w ramach "Samorządowego Programu Pożyczkowego" udzielane są przez EFRWP bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł.

Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.

Źródło: Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Udostępnij artykuł: