120 milionów przelewów w lutym

Finanse i gospodarka

W lutym w systemach rozliczeniowych KIR S.A. zrealizowano prawie 120 milionów przelewów krajowych o wartości ponad 284 mld zł oraz blisko 900 tys. przelewów walutowych w euro (w tym zagranicznych) o wartości ponad 4,6 mln euro - podała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

W lutym w systemach rozliczeniowych KIR S.A. zrealizowano prawie 120 milionów przelewów krajowych o wartości ponad 284 mld zł oraz blisko 900 tys. przelewów walutowych w euro (w tym zagranicznych) o wartości ponad 4,6 mln euro - podała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Liczba przelewów krajowych, rozliczonych przez KIR S.A. w systemie ELIXIR® w lutym 2013 roku wzrosła o 3,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2012 roku. Warto dodać, że 10 lat temu, w lutym 2003 roku, liczba rozliczonych w systemie ELIXIR® przelewów wynosiła zaledwie 36,4 mln.

Najwięcej przelewów w ciągu jednego miesiąca - 131 mln - wykonano w październiku 2012 roku. Łącznie w 2012 roku zrealizowano 1,46 mld przelewów, czyli średnio około 122 mln miesięcznie.

- Średnia miesięczna liczba transakcji dokonywanych w systemie ELIXIR® regularnie rośnie. W tym roku spodziewamy się także znacznego wzrostu liczby przelewów natychmiastowych z uwagi na to, że coraz więcej banków decyduje się na udostępnienie swoim klientom usługi rozliczeń w systemie Express ELIXIR. Taki przelew pojawia się na koncie odbiorcy w innym banku już po kilku sekundach, co w wielu przypadkach jest nie tylko wygodnym, a niekiedy wręcz niezbędnym rozwiązaniem - mówi Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A.

W lutym 2013 roku, łączna wartość rozliczonych w systemach KIR S.A. przelewów krajowych wyniosła ponad 284 mld zł. Z danych KIR S.A. wynika, że co trzeci zrealizowany przelew jest na kwotę do 100 zł. Wartościowo stanowią one jednak zaledwie 0,7 proc. wszystkich wykonanych w lutym przelewów. Największą grupę co do wartości stanowią przelewy powyżej 5 tys. zł. - Takie przelewy to zazwyczaj rozliczenia pomiędzy firmami, w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Na kwotę ponad 5 tys. zł wykonywany jest zaledwie co dwudziesty przelew, jednak stanowią one blisko 80 proc. wszystkich przesłanych pomiędzy stronami środków - dodaje Tomasz Jończyk.

Rekordowy pod względem wartości dokonanych w jednym miesiącu przelewów krajowych był grudzień 2011 roku, kiedy ich łączna wartość wyniosła 352 mld zł. Natomiast największa łączna wartość przelewów rozliczonych w systemie ELIXIR® zrealizowanych w całym roku przypadła na 2012 rok i wyniosła 3,76 biliona złotych.

Drugi miesiąc 2013 roku był wyjątkowy dla usługi Express ELIXIR - padł rekord liczby rozliczonych transakcji - 1111 w jednym dniu. W lutym 2013 roku KIR S.A. obsłużyła także ponad 850 tys. przelewów w systemie EuroELIXIR, a więc rozliczeń w euro - zarówno międzynarodowych, jak i krajowych. W przeważającej części (625 tys.) były to przelewy przychodzące z zagranicy. Łączna wartość rozliczeń w systemie EuroELIXIR w lutym br. wyniosła ponad 4,6 mln euro.

Udostępnij artykuł: