13 proc. firm chce zwiększać zatrudnienie w wyniku cyfryzacji

Rynek pracy

Fot. stock.adobe.com/pathdoc

Spośród przebadanych w Polsce przedsiębiorstw, w wyniku cyfryzacji 13% przewiduje zwiększenie zatrudnienia w ciągu 2 lat, 74% zamierza utrzymać obecną liczbę zatrudnionych, 7% przewiduje redukcje etatów, a 6% nie wie, jaki wpływ będzie miała automatyzacja na zatrudnienie w ich firmach, wynika z raportu ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?".

Spośród przebadanych w Polsce przedsiębiorstw, w wyniku cyfryzacji 13% przewiduje zwiększenie zatrudnienia w ciągu 2 lat, 74% zamierza utrzymać obecną liczbę zatrudnionych, 7% przewiduje redukcje etatów #cyfryzacja #zatrudnienie @ManpowerGroupPL

„Automatyzacja procesów nie jest nowym zjawiskiem, a roboty już od wielu lat zastępują pracę człowieka przy prostych, powtarzalnych czynnościach. Biorąc pod uwagę rosnący niedobór pracowników, firmy przyspieszają swoją decyzję o inwestycji w nowe technologie, szczególnie w przypadku nowo otwieranych fabryk lub linii produkcyjnych. Firmy optymalizują procesy oraz podwyższają swoją efektywność, by szybciej reagować na potrzeby konsumentów i być bardziej konkurencyjnym na rynku. W cyfryzacji nie chodzi zatem o zastąpienie prac ludzi maszynami, ale o zwiększenie wydajności przedsiębiorstw i możliwość konkurowania z innymi graczami na rynku ” – powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup Iwona Janas, cytowana w komunikacie.

Według niej, maszyny stanowią część siły roboczej i mogą odciążyć pracowników w wykonywaniu monotonnych prac, często związanych z wysiłkiem fizycznym, jednak brakuje im inteligencji emocjonalnej oraz konkretnych umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek.

Czytaj także: Rozwój sztucznej inteligencji spowoduje powstanie nowych zawodów i konieczność przekwalifikowywania pracowników >>>

„Dzięki cyfryzacji pracownicy mogą skupić się na rozwoju i w przyszłości zajmować specjalistyczne stanowiska” – powiedziała Janas.

W jakich branżach spodziewane są największe zmiany?

Spośród 6 przeanalizowanych przez ManpowerGroup branż najwięcej zmian w wyniku automatyzacji procesów przewidują polscy pracodawcy z sektora produkcji przemysłowej – 30% firm deklaruje, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie powiększać swoje zespoły, podczas gdy 21% planuje je redukować.

„Cyfryzacja doprowadzi do zmian w zatrudnieniu w IT, gdzie 11% przedsiębiorstw deklaruje wzrost, a 1% spadek zatrudnienia, w obsłudze klienta (9% vs 4%), HR (3% vs 0%), finansach i księgowości (4% vs 3%). W administracji i zarządzaniu biurem w wyniku automatyzacji więcej firm będzie redukować niż powiększać zespoły – 19% vs 4%” – czytamy także.

ManpowerGroup zwraca uwagę, że w obliczu największego od 12 lat niedoboru talentów, coraz więcej przedsiębiorstw zamierza inwestować w rozwój swoich pracowników.

Znalezienie odpowiedniego kandydata może stanowić wyzwanie

„Firmy są świadome, że znalezienie odpowiedniego kandydata może stanowić wyzwanie, dlatego aż 90% organizacji w Polsce przewiduje, że do 2020 r. będzie podnosić kwalifikacje swoich pracowników. Jednocześnie, 34% przedsiębiorstw w Polsce stwierdziło, że trudno jest szkolić pracowników w zakresie umiejętności technicznych, natomiast 36% pracodawców przyznało, że jeszcze trudniej jest szkolić z kompetencji miękkich, takich jak myślenie analityczne i komunikacja” – czytamy także.

Badaniem ManpowerGroup objęto 19 417 pracodawców z 6 sektorów rynku z 44 krajów, w tym 301 z Polski. Pracodawcy zapytani byli o wpływ automatyzacji na poziom zatrudnienia w ich firmach w ciągu najbliższych dwóch lat, branże, w stosunku o do których przewidują oni największy wzrost zatrudnienia oraz o wdrażane strategie zarządzania talentami w celu utworzenia przyszłej kadry pracowniczej.

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 r. wspiera firmy i kandydatów w Polsce. Organizacja posiada blisko 70 agencji i jest obecna w 44 miastach w całym kraju. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: