15-lecie Forum Technologii Bankowych: Bezpieczeństwo w świecie nowych technologii

BANK 2019/04

Fot. SasinParaksa/stock.adobe.com

W 2018 r. liczba stwierdzonych przestępstw w e-bankowości wzrosła o 100% w porównaniu do danych z poprzedniego roku. Nowe technologie to szansa nie tylko dla użytkowników, ale także dla oszustów. Tymczasem można odnieść wrażenie, że banki nie wykorzystują jeszcze wszystkich możliwości, by edukować wchodzące na rynek nowe pokolenie klientów.

„Pomogę włamać się na konto bankowe. Jeśli ktoś jest ci winien pieniądze, a jeszcze ich nie oddał, to dobra opcja. Potrafię to zrobić bez żadnych konsekwencji. Zainteresowany? Napisz”. Nie trzeba surfować w trudno dostępnych czeluściach darknetu, by znaleźć taką ofertę. To jeden z anonsów zamieszczonych w popularnym serwisie ogłoszeniowym, dostępnym dla każdego użytkownika internetu. Obok niego znajdziemy prawdziwą giełdę podejrzanych ofert: „sprzedam konto bankowe”, „wynajmę rachunek za procent przepływów”, „konta na słupa, tanio i pewnie”. Ceny przystępne – od kilkuset do kilku tysięcy złotych w hurcie. Można ukryć dochody, wyłudzać pożyczki i należności za fikcyjne towary, prać pieniądze.

Wyłudzenie danych przelewem weryfikacyjnym jest passe

Włamania na konto, pishing, vishing, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: