15 lutego – jak świętujemy Dzień Singla?

Finanse i gospodarka

W Polsce przybywa singli. Według danych GUS w pojedynkę żyje już co piąty Polak*. Oznacza to, że życie singla z konieczności lub z wyboru prowadzi aż 7 milionów mieszkańców naszego kraju. Można być pewnym, że przynajmniej część z polskich singli będzie chciała spędzić 15 lutego – Dzień Singla - w niebanalny, kreatywny sposób. Sprawdzamy, jak w tym roku możemy celebrować „Antywalentynki”.

W Polsce przybywa singli. Według danych GUS w pojedynkę żyje już co piąty Polak*. Oznacza to, że życie singla z konieczności lub z wyboru prowadzi aż 7 milionów mieszkańców naszego kraju. Można być pewnym, że przynajmniej część z polskich singli będzie chciała spędzić 15 lutego – Dzień Singla - w niebanalny, kreatywny sposób. Sprawdzamy, jak w tym roku możemy celebrować „Antywalentynki”.

Ilu Polaków jest singlami?

Czy wiemy, ilu dokładnie Polaków żyje na stałe bez partnera? Jedną z prób oszacowania rzeczywistej liczby singli w Polsce podjął już w 2011 roku serwis Sympatia.pl - badanie zrealizowane na zlecenie tego portalu przez TNS wskazało, że single stanowią blisko 20 proc. populacji naszego kraju. Dane GUS z 2015 roku potwierdzają ten domysł – według urzędu, aż 7 milionów Polaków żyje bez partnera.

Zakupy i przyjaciele

Chińska platforma zakupowa Alibaba co roku, podczas narodowego Dnia Singla, oferuje osobom samotnym specjalne zniżki. Chińscy konsumenci, często udający z tej okazji osoby samotne, zaopatrują się tego dnia właściwie we wszystko, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na sprzęcie AGD. Jedyną przeszkodą dla polskich singli-zakupoholików może być… dzień obchodów święta. Chińczycy celebrują bowiem Dzień Singla nie 15 lutego, ale 11 listopada. Przyda się więc krótki research internetowy, który podpowie nam, w jakich miejscach możemy znaleźć atrakcyjne promocje.

Aby spędzić Dzień Singla zabawnie i niestandardowo, warto też zaprosić grupę znajomych na nietypowy posiłek. Przykładowo, kilka gdańskich i warszawskich restauracji oferuje tego dnia singlom i ich towarzystwu niebagatelne rozrywki: „ustrzelenie” swojej byłej lub byłego podczas gry w rzutki, zmagania sportowe na konsoli, karaoke, a także nietypowe menu, zawierające takie potrawy jak "Krwista zemsta", "Żebro Adama" oraz ogromne burgery – single przecież nie muszą być na diecie, szczególnie podczas obchodów swojego święta.

Co jednak, jeśli w naszej miejscowości nie znajdziemy podobnych rozrywek? Warto wtedy zorganizować spontaniczny, jednodniowy wyjazd. Wystarczy odpowiednio się spakować, przeczesać Internet w poszukiwaniu promocyjnych ofert biletów oraz pamiętać o przysługujących nam zniżkach (szczególnie jeśli jest się studentem). Ciekawym pomysłem jest także przejrzenie programów oferowanych przez instytucje finansowe, dzięki którym możemy korzystać z większej liczby atrakcji bez nadwyrężania singlowego budżetu - Dzięki programom typu moneyback można otrzymać zwrot kosztów za część z wydatków poniesionych na podróże i rozrywkę - kupno biletów lotniczych, wypożyczenie samochodu czy wizytę w restauracji – mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku.

Szybkie randki

Co jednak zrobić, kiedy 15 lutego chcemy poznać kogoś zupełnie nowego i znaleźć swoją drugą połówkę? Choć większość klubów i centrów rozrywki nastawia się na obsługę święta zakochanych, to w wielu miejscach nie zapomina się jednak o osobach, które poszukują swojej drugiej połówki i chcą poznawać nowych ludzi. Z myślą o singlach w wielu miejscach organizuje się speed dating - szybkie, pięciominutowe i niezobowiązujące randki. Każda para ma ok. 5 minut na rozmowę. Po  kilkuminutowej randce każdy mężczyzna przesiada się do następnej uczestniczki i tak do momentu, aż wszyscy się poznają. Na koniec każdy z uczestników imprezy wybiera nieograniczoną liczbę osób, z którymi chce kontynuować znajomość po imprezie.

Poszukiwania w Internecie

Szukać można również w Internecie. Jako że liczba singli coraz bardziej wzrasta, w sieci można znaleźć wiele klubów, portali oraz for internetowych zrzeszających singli. Osoby dyskutujące na stronach internetowych często określają siebie jako „Quirkyalone”, co oznacza ludzi żyjących w pojedynkę i zafascynowanych swoim wyborem, ale jednocześnie nie nastawionych negatywnie wobec stałych związków.

Najpopularniejsze miejsca grupujące singli, takie jak portal Strefasingla.pl, MySingle.pl oraz Aktywnisingle.pl oferują nie tylko możliwość rozmowy i wymiany poglądów, ale również przeglądania wydarzeń polecanych osobom żyjącym na stałe bez partnera. Liczba propozycji związanych z obchodzeniem Dnia Singla wzrasta proporcjonalnie do zbliżania się daty 15 lutego – z pewnością więc szukający wrażeń internauta wybierze dla siebie jedną z kreatywnych propozycji przygotowanych przez inne osoby podzielające jego światopogląd i wiedzące, co należy robić, aby godnie uczcić najbliższy Dzień Singla.

Źródło: MSLGROUP

* Dane GUS, 2015 r.
** Badanie CBOS „Społeczne oceny alternatyw życia małżeńskiego” (03.2013) - http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_032_13.PDF

Udostępnij artykuł: