„150. rocznica urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera” – nowe monety kolekcjonerskie NBP

Polecamy

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie monety upamiętniające  150rocznicę urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera - złotą o nominale 200 zł oraz srebrną dziesięciozłotówkę.

W 2015 roku mija 150. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów przełomu XIX i XX w. – Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Należał on do elity intelektualnej swoich czasów. Został uznany za głos młodopolskiego pokolenia, które odnalazło w jego poezji lęki i niepokoje końca wieku. Załamanie wiary w postęp i siłę człowieka “epoki pary i elektryczności” kazało mu szukać ratunku w sztuce, a następnie w dzikiej przyrodzie Tatr. I znalazł ją, obcując z naturą i kulturą Podhala – wyjaśnia dr hab. Grzegorz P. Bąbiak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer uważany był za jednego z największych piewców piękna Tatr. Zafascynowany góralskim folklorem stworzył wyjątkowe cykle tatrzańskie. Tetmajer był też prozaikiem – sławę przyniosła mu epopeja Na Skalnym Podhalu, cykl opowiadań o mieszkańcach tego regionu od czasów mitycznych do współczesności. Miarą talentu Tetmajera jest fakt, że sami górale uznali ten zbiór za własny, a zawarte w nim opowieści przekazywali potem w ustnych gawędach. W czasie I wojny poeta zaangażował się w działalność patriotyczną, stając po stronie Legionów Piłsudskiego.

Polski wprowadzi do obiegu dwie monety upamiętniające  150.- rocznicę urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną dziesięciozłotówkę zaprojektowane przez Roberta Kotowicza. Rewers złotej monety o nominale 200 zł przedstawia portret Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz zarys parzenicy – motywu charakterystycznego dla sztuki Podhala, a w tle roślinę chronioną terenów górzystych – dziewięćsił bezłodygowy. Na awersie monety przedstawiono zarys Giewontu, a za nim górę Gerlach, na której znajduje się Przełęcz Tetmajera, nazwana tak przez taterników w 1902 r.

Na rewersie srebrnej monety dziesięciozłotowej widnieje portret Kazimierza Przerwy-Tetmajera na tle skały, na której wykuto jego imię i nazwisko oraz daty urodzin i śmierci. Po lewej stronie portretu umieszczono szarotkę – kwiat charakterystyczny dla regionu i sztuki podhalańskiej. Na awersie monety przedstawiono Morskie Oko w Tatrach, w którego wodach odbijają się limby oraz górskie szczyty.

Nakład złotej monety o nominale 200 zł  nie przekroczy 2500 sztuk. Jej cena emisyjna wynosi  2850 zł. Natomiast 10-złotowa moneta srebrna zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 95 zł.

Od 12 lutego monety będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 3 marca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone dwa tematy monet: “Władysław Jagiełło” z serii “Skarby Stanisława Augusta”- złote 500 zł i srebrna pięćdziesięciozłotówka, a także “floren Władysława Łokietka” z serii “Historia monety polskiej” – moneta srebrna o nominale 20 zł.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: