17 listopada to Dzień bez Długów

Finanse i gospodarka

Aż 26% z nas od czasu do czasu zdarza się z opóźnieniem regulować stałe zobowiązania.  Nic dziwnego, bo co czwarty Polak nie planuje z wyprzedzeniem nawet większych wydatków, a zaledwie 10% regularnie oszczędza.

Aż 26% z nas od czasu do czasu zdarza się z opóźnieniem regulować stałe zobowiązania.  Nic dziwnego, bo co czwarty Polak nie planuje z wyprzedzeniem nawet większych wydatków, a zaledwie 10% regularnie oszczędza.

Dzień bez Długów jest doskonałą okazją, by przyjrzeć się finansowym nawykom Polaków. Jak wskazują badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy* zaledwie 2% Polaków nie spłaca regularnie przynajmniej części swoich zobowiązań - takich jak opłaty za czynsz i media czy raty kredytów. Jednak, co niepokojące, osoby, które mają tego typu problemy, najczęściej miały je także w przeszłości, a zatem grozi im popadnięcie w spiralę długów. Natomiast 1 na 4 Polaków ma przynajmniej okresowe trudności z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań.

Ponad połowa Polaków (53%) wszystkie pieniądze wydaje na bieżące potrzeby. Zaledwie 44% Polaków oszczędza, a jedynie co 10 robi to regularnie. Osoby, które - czy to ze względu na brak środków czy właściwych nawyków w gospodarowaniu domowym budżetem - nie mają zabezpieczenia finansowego, są narażone na finansowe kłopoty. Wszystkie większe i niespodziewane wydatki są wówczas znacznym obciążeniem i mogą prowadzić do zadłużania się. Tymczasem 26% Polaków nie planuje z wyprzedzeniem nawet tych większych wydatków - związanych ze świętami, urodzinami, wyjazdami na urlop czy szkolną wyprawką, a 17% wcale nie kontroluje domowego budżetu. Także dane NBP wskazują, że Polacy znacznie częściej się zadłużają niż oszczędzają na planowane wydatki.

kaczmar.krzysztof.02.250x166- Racjonalne zarządzanie domowym budżetem najskuteczniej chroni przed kłopotami finansowymi, w tym także przed popadnięciem w długi. Tymczasem jak wskazują nasze coroczne badania poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków jest niski, a z wcielaniem tej wiedzy w życie jest nawet gorzej. Choć 61% z nas deklaruje, że warto oszczędzać, nawyk regularnego oszczędzania ma zaledwie 10% Polaków. Co więcej nie myślimy o naszej przyszłości finansowej, a spora część społeczeństwa ma trudności nawet z planowaniem bieżących wydatków - mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Niemal połowa Polaków - 46% - to osoby rozrzutne lub nieświadome konieczności budowania zabezpieczenia finansowego. 18% segment "nieświadomych" to ludzie, którzy nie kontrolują i nie planują wydatków. 28% grupę "rozrzutnych" charakteryzuje natomiast konsumpcyjny styl życia, żyją oni "od pierwszego do pierwszego" i częściej niż innym zdarzają się im problemy z regulowaniem należności. 5% Polaków deklaruje natomiast, że wydaje więcej niż zarabia.

 

Wyciąg badania "Postawy Polaków wobec oszczędzania"** Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy - regulowanie zobowiązań i zarządzanie domowym budżetem.

 • 26% Polaków zdarza się z opóźnieniem regulować stałe zobowiązania - jak opłaty za czynsz, media, spłata rat
 • 2% Polaków regularnie nie spłaca części zobowiązań, co niepokojące osoby, które mają tego typu problemy obecnie, najczęściej miały je również w przeszłości, - zatem grozi im popadnięcie w spiralę długów
 • 5% Polaków wydaje więcej niż zarabia, a 23% nie przykłada wagi do planowania wydatków i żyje "od pierwszego do pierwszego"
 • 26% Polaków nie planuje z wyprzedzeniem większych wydatków np. związanych ze świętami, urodzinami, wyjazdami na urlop czy szkolną wyprawką
 • 17% Polaków nie kontroluje swoich wydatków, częściej są to mężczyźni (22%) i osoby do 25 roku życia (38%)
 • 53% Polaków wszystkie pieniądze wydaje na bieżące potrzeby
 • Zaledwie 44% Polaków oszczędza, z tego jedynie 10% robi to regularnie
 • Niemal połowa Polaków - 46% - to osoby rozrzutne lub nieświadome konieczności budowania zabezpieczenia finansowego. 18% segment "nieświadomych" to ludzie, którzy nie kontrolują i nie planują wydatków. 28% grupę "rozrzutnych" charakteryzuje konsumpcyjny styl życia, żyją oni "od pierwszego do pierwszego" i częściej niż innym zdarzają się im problemy z regulowaniem należności.

Janusz (48 lat), z segmentu "rozrzutni". Jest kierownikiem sklepu obuwniczego we Wrocławiu. Ma żonę i dwójkę nastoletnich dzieci. Weekendy spędza z rodziną w galerii handlowej na zakupach. Jest "gadżeciarzem", a o swoich "zdobyczach" lubi rozmawiać z kolegami z pracy. Wakacje spędza z rodziną w Egipcie lub Bułgarii, na których opłacenie zaciąga kredyty lub bierze pożyczki. Jest osobą rozrzutną i zdarza się, że pod koniec miesiąca brakuje mu pieniędzy na podstawowe płatności. Ostatnio jednak udało mu się odłożyć pewną sumę pieniędzy, za które planuje kupić nowy aparat fotograficzny, którym można robić zdjęcia pod wodą.

Zadłużenie Polaków

 • Jak wynika z danych NBP Polacy wciąż znacznie chętniej zadłużają się niż oszczędzają na planowane wydatki. Zobowiązania gospodarstw domowych przekraczają zgromadzone oszczędności blisko o 20 mld zł.
 • Z danych Rejestru Dłużników ERIF wynika, że na listach dłużników znajduje się obecnie ok. 2,2 mln osób.
 • Zadłużenie Polaków na koniec września wyniosło 39,03 mld zł - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA
 • W badaniu InfoMonitor SA po III kwartale podano również, że 6 proc. Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań oraz że średnie, zaległe zadłużenie klienta podwyższonego ryzyka wynosi 17.066 zł.

Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

*"Postawy Polaków wobec oszczędzania" to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska. http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2013.pdf

**"Postawy Polaków wobec oszczędzania" to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska. Raport diagnozuje podejście Polaków do kwestii związanych m.in. z oszczędzaniem, emeryturą i inwestowaniem. http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2013.pdf

Udostępnij artykuł: