1,7 mln JPK_VAT. Niemal wszystkie firmy złożyły dokumenty na czas

Firma

Przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów z obowiązku wywiązało się w ustawowym terminie 93-95 proc. firm.

Mężczyzna przy komputerze
Fot. Pixabay.com

Przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów z obowiązku wywiązało się w ustawowym terminie 93-95 proc. firm.

#Przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln #JPK_VAT. Według wstępnych szacunków #MF z obowiązku wywiązało się w ustawowym terminie 93-95 proc. firm #JPK #VAT #firmy @MF_GOV_PL

- Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro-, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.Pierwsze szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że z obowiązku przesyłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm. Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej. 

- Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm. Duże znaczenie miała tutaj wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością – podkreślił wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

JPK VAT w pigułce

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go co miesiąc wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, który ułatwia i standaryzuje przetwarzanie danych. 

Informacje o JPK_VAT

Informacje na temat JPK_VAT są dostępne na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aktualności oraz bezpłatne narzędzia do tworzenia i wysyłania JPK_VAT.Pliki za luty 2018 r. przedsiębiorcy powinni złożyć pomiędzy 1 a 26 marca br. (podobnie jak w lutym, 25. dzień marca przypada w niedzielę).

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Udostępnij artykuł: