25 lat Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce

Finanse i gospodarka

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) została powołana do życia w 1990 r, 25 lat temu. Z okazji jubileuszu, 14 lutego AmCham zorganizowała Galę w stylu Hollywood dla inwestorów i przedsiębiorców, decydentów oraz ludzi kultury związanych z polską i amerykańską gospodarką. Podczas spotkania AmCham przyznała statuetki Impact Pioneers 25-lecia takim firmom jak Citibank, GE i UTC, natomiast Izba otrzymała Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej nadaną przez Ministra Gospodarki.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) została powołana do życia w 1990 r, 25 lat temu. Z okazji jubileuszu, 14 lutego AmCham zorganizowała Galę w stylu Hollywood dla inwestorów i przedsiębiorców, decydentów oraz ludzi kultury związanych z polską i amerykańską gospodarką. Podczas spotkania AmCham przyznała statuetki Impact Pioneers 25-lecia takim firmom jak Citibank, GE i UTC, natomiast Izba otrzymała Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej nadaną przez Ministra Gospodarki.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce od 1990 r. wspiera polską transformację oraz wymianę gospodarczą z USA. W 1994 r. Mac Raczkiewicz, pierwszy prezes AmCham wraz z prezydentem Lechem Wałęsą zainaugurowali ścisłą współpracę odbywając podróż do Stanów Zjednoczonych gdzie promowali Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestycji oraz wspierali udział Polski w Światowej Organizacji Handlu oraz wejście do struktur NATO. Początkowo Izba reprezentowała 30 członków indywidualnych i firm z kapitałem amerykańskim, dziś w jej skład wchodzi ich ponad 320.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce blisko współpracowała ze wszystkimi prezydentami i radami ministrów demokratycznej Polski. Przez 25 lat rozwijała się i pracowała na rzecz polepszenia klimatu inwestycyjnego w kraju. Opracowała wiele raportów i prognoz, organizowała największe wydarzenia gospodarcze w Polsce m.in. Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy. AmCham gościła nie tylko polskich ministrów, czy parlamentarzystów, ale także przedstawicieli administracji rządowej USA m.in. Johna Kerryego, sekretarza stanu USA czy Penny Pritzker, sekretarz handlu.

Członkowie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce to ponad 320 przedstawicieli największych firm z kapitałem amerykańskim w Polsce - mówi Dorota Dabrowski, dyrektor zarządzająca AmCham. Skupieni w ramach komitetów i regionów przedsiębiorcy dyskutują i wypracowują rozwiązania mające na celu poprawienie sytuacji gospodarczej w Polsce. Inwestorzy zza oceanu stanowią jedną z najdynamiczniejszych grup inwestorskich - rzeczywista wartość inwestycyjna w Polsce to 91 miliardów złotych. Amerykanie są również jednymi z ważniejszych pracodawców, zatrudniają ok. 200 tys. osób.

Ostatnie lata to dla Izby czas dynamicznej działalności na polu gospodarczym, liczne spotkania z decydentami na poziomie krajowym, europejskim i globalnym. Eksperci zrzeszeni w czterech regionach AmCham: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Katowice, oraz w osiemnastu komitetach doradzają samorządom, wspierają polskich przedsiębiorców, a także tworzą platformę wymiany wiedzy i doświadczenia międzynarodowych inwestorów.

Jesteśmy dumni, że w ciągu 25 lat amerykańskie firmy zakorzeniły się w polskiej gospodarce, współpracują z polskimi przedsiębiorcami i zatrudniają polskich pracowników - dodaje Dabrowski. 14 lutego Amerykanie i Polacy świętują ćwierćwiecze wspólnych wysiłków na rzecz rozwoju gospodarczego. Widzimy, że nasze nieustające wysiłki przynoszą efekty, czego dowodem jest 6.3 miliardów złotych polskich inwestycji w Stanach. W ciągu tych lat wiele osiągnęliśmy, jednak przed nami wciąż wiele wyzwań. Jednym z nich są negocjacje porozumienia o wolnych handlu między Stanami a Unią Europejską.

Z okazji 25-lecia intensywnej działalności Amerykańska Izba Handlowa w Polsce zorganizowała Galę Hollywood, na którą zaprosiła firmy członkowskie, decydentów i przedstawicieli kultury. Wydarzenie odbyło się 14 lutego w studiu filmowym ATM. W Gali uczestniczyło ponad 250 przedstawicieli firm członkowskich AmCham oraz przedstawiciele polskiego rządu i Parlamentu m.in. wicepremier Janusz Piechociński, eurodeputowany Michał Boni i podsekretarz stanu Andrzej Dycha, Ministerstwo Gospodarki. Wśród znamienitych gości znajdowali się także przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej z ambasadorem USA Stephenem Mullem na czele, Sławomir Majman, prezes PAIZ, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP oraz reprezentacja organizacji pozarządowych.

Inwestorzy z USA wnieśli  do naszego kraju nie tylko kapitał i know-how, ale również nowoczesny model prowadzenia biznesu, bliski naszym rodzimym przedsiębiorcom - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Cieszy nas rosnące zainteresowanie firm amerykańskich działających w Polsce nowoczesnymi inwestycjami w jednostki badawczo-rozwojowe, centra biznesowe, usługi IT, motoryzację, przemysł lotniczy i technologie. To dobrze rokuje na przyszłość.

Podczas Gali zostały przyznawane trzy statuetki Impact Pioneers 25-lecia AmCham. Pierwsza z nich trafiła do Citi Handlowego.  Bank ten powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie S.A. - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. Tak właśnie, w marcu 2001 roku, narodziła się jedna z najsilniejszych instytucji finansowych w kraju. Citibank dynamicznie wkroczył na polski rynek i do dziś jest symbolem amerykańskich inwestycji w Polsce. Druga statuetka została przyznana firmie General Electric (GE), która od 1992 r. działa na rynku polskim. GE stale zwiększa swoją aktywność i obecność osiągając coraz lepsze rezultaty dając pracę około 10 000 osobom. Trzecia statuetka trafiła do UTC - firmy, która odegrała kluczową rolę w rozwoju polskiego nowoczesnego przemysłu lotniczego i utworzenia Doliny Lotniczej w południowo-wschodniej Polsce.

Oprócz części oficjalnej Gali, nie brakowało dobrej muzyki i wspólnej zabawy. Inspiracją spotkania były gwiazdy Hollywood takie jak Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Grace Kelly, Audrey Hepburn, czy Eva Gardner. Galę AmCham wspierały takie firmy jak: Amway, Apollo Rida oraz Raytheon.

Źródło: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce

Udostępnij artykuł: