26 mln zł kar zapłaconych za brak OC

Finanse i gospodarka

W ubiegłym roku właściciele pojazdów zapłacili za brak OC łącznie blisko 26 mln zł kar, czyli o ponad 10 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku właściciele pojazdów zapłacili za brak OC łącznie blisko 26 mln zł kar, czyli o ponad 10 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

"Wpływ na rekordowe przychody z opłat karnych za brak komunikacyjnego OC ma coraz większa skuteczność Funduszu w wykrywaniu nieubezpieczonych" - mówi Joanna Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

"W ubiegłym roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba ujawnionych - w wyniku własnych kontroli Funduszu - przypadków braku OC" - dodaje. Od początku roku do końca listopada 2013 r. wezwania do zapłaty kary otrzymało dzięki temu prawie 16 tys. kierowców. W tym czasie UFG wysłało pisma wzywające do zapłacenia kary do prawie 45 tys. posiadaczy pojazdów, o 12 tys. wezwań więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Wysokość sankcji kalkulowana jest obecnie na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W konsekwencji od 1 stycznia 2012 r. kara dla posiadacza samochodu osobowego nieubezpieczonego przez ponad 14 dni wzrosła z 1980 do 3000 zł. "Podwyżka ta również przyczyniła się do ubiegłorocznego wzrostu przychodów UFG z kar, bowiem odzyskiwanie opłat karnych jest przesunięte w czasie" - wyjaśnia Joanna Pasturczak. "Aktualnie kary te windykowane są znacznie sprawniej niż w latach poprzednich" - dodaje. Od skierowania wezwania o okazanie ważnej polisy lub zapłacenie kary do wystawienia tytułu wykonawczego dla urzędu skarbowego w celu ściągnięcia kary mijają przeciętnie 4 miesiące.

Źródło: PIU

Udostępnij artykuł: