27 tys. wniosków klientów o mediację umów kredytów frankowych w PKO BP

Kredyty / Nieruchomości

Kredytobiorcy PKO BP złożyli ponad 27 tys. wniosków o mediację umów kredytów frankowych. Ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie ‒ poinformował w poniedziałek (20.06.) Bank.

Młotek sędziowski na frankach szwajcarskich
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana

Kredytobiorcy PKO BP złożyli ponad 27 tys. wniosków o mediację umów kredytów frankowych. Ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie ‒ poinformował w poniedziałek (20.06.) Bank.

„Program ugód dla kredytobiorców frankowych trwa już prawie 9 miesięcy. (...) Cały czas pracujemy nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania.

Od teraz osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny MIX oraz klienci, którzy chcą ponownie złożyć wniosek po rezygnacji z mediacji w przeszłości, również mogą starać się o ugodę.

Trwają pracę, aby umożliwić ugodowe rozwiązanie spraw kolejnym grupom klientów, w tym kredytobiorcom, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali” ‒ powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes PKO Banku Polskiego Piotr Mazur.

Czytaj także: Jak to z frankiem szwajcarskim było…w Szwajcarii

Warunki ugody ws. spłat kredytów frankowych

Propozycja PKO BP zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

Rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich, i którzy nadal ten kredyt spłacają.

Czytaj także: NBP: walutowe kredyty hipoteczne największym zagrożeniem dla stabilności finansowej Polski, ale odporność banków rośnie

Nowe rozwiązania od 20 czerwca

Jak podano, od 20 czerwca z rozwiązania mogą skorzystać również klienci posiadający kredyty hipoteczne MIX w CHF oraz osoby, które składały już wniosek o mediację przed Sądem Polubownym przy KNF i ostatecznie zrezygnowały.

Bank pracuje nad włączeniem do procesu również kredytów udzielonych w PLN, a następnie przewalutowanych na kredyt w CHF.

Czytaj także: Kolejna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych; tym razem chodzi o sposób ustalania przez banki kursu walutowego

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: