3 mln alertów o próbach wyłudzenia kredytów i pożyczek na skradzione dane osobowe

Finanse osobiste

Zdjecie ilustracyjne: Dowód osobisty w kieszeni
fot. Fotolia

W ciągu ostatnich 12 miesięcy trafiło do BIK ponad 27 milionów pytań o historię kredytową klientów, co było związane ze sprawdzaniem ich wiarygodności kredytowej.

Do tej pory zostało wysłanych już ponad 3 mln Alertów #BIK, a kwota kredytów, która została objęta ochroną, przekroczyła w czerwcu 2018 roku wartość 15 mld zł #AlertyBIK #kredyty #wyłudzenia @grupabik

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja finansowa powołana między innymi w celu zapobiegania wyłudzeniom kredytów. Z BIK współpracują wszystkie banki w Polsce oraz większość firm pożyczkowych, które przed udzieleniem kredytu lub pożyczki sprawdzają w BIK wiarygodność klienta. Wymiana z centrum informacji, jakim jest BIK, odbywa się na bieżąco, online i jest częścią procedur oceny ryzyka kredytowego. Następnie, już po udzieleniu finansowania, instytucje przekazują do BIK dwa razy w tygodniu informacje, czy kredyt lub pożyczka są spłacane w terminie.

Czytaj także: Dokumenty Zastrzeżone: mniej prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko. Najbezpieczniejszy kwartał od 10 lat >>>

– Wiedza o zapytaniach ze wszystkich banków i większości firm pożyczkowych pozwala BIK-owi natychmiast poinformować klienta o próbie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na jego dane. Do tej pory zostało wysłanych już ponad 3 mln takich powiadomień – Alertów BIK, a kwota kredytów, która została objęta ochroną, przekroczyła w czerwcu 2018 roku wartość 15 mld zł – mówi Alina Stahl, ekspert BIK.

Jak korzystać z alertów?

Alerty BIK to kompleksowa ochrona przed wyłudzeniem, jednak by z niej skorzystać, trzeba założyć konto na portalu BIK. Mechanizm jest prosty, jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu, wówczas powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy. Jednak, gdy klient nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu na jego dane osobowe. – Dzięki informacji z Alertu można szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu – mówi Alina Stahl.

Alert powiadomi nas również, kiedy w BIK pojawi się nowe zobowiązanie lub zostaniemy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor z powodu np. zaległości w opłacaniu abonamentu telefonicznego, czy czynszu. Powiadomienie z BIK zadziała również w sytuacji, kiedy zostanie złożone zapytanie o nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiemy się, np. że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w naszym imieniu zawiera umowę na dostawę gazu. Alerty BIK to w pełni zautomatyzowana ochrona przez cały rok, działają 24/h, 7 dni w tygodniu.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: