330 mld funtów pomocy dla biznesu w Wielkiej Brytanii

Gospodarka

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek (17.03.) nadzwyczajny pakiet pomocowy o wartości 330 mld funtów, dzięki któremu firmy mają przetrwać skutki wybuchu pandemii koronawirusa.

Koronawirus Wielka Brytania
Fot. Stock.Adobe.com / m3ron

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek (17.03.) nadzwyczajny pakiet pomocowy o wartości 330 mld funtów, dzięki któremu firmy mają przetrwać skutki wybuchu pandemii koronawirusa.

#RishiSunak: Oznacza to, że każdy biznes, który potrzebuje dostępu do gotówki na opłacenie czynszu, wynagrodzenia, dostawców lub zapasów, będzie miał dostęp do wspieranej przez rząd pożyczki lub kredytu na atrakcyjnych warunkach #Koronawirus #PomocRządowa #Przedsiębiorcy

Minister finansów Rishi Sunak, który wraz z premierem Borisem Johnsonem wystąpił 17.03. na codziennej konferencji prasowej, powiedział, że Covid-19 stał się największym w historii zagrożeniem dla brytyjskiej gospodarki w czasach pokoju.

Zapewnił, że jeśli ten pakiet będzie niewystarczający, podejmie dalsze kroki.

Kredyty, wakacje podatkowe, wsparcie

Zapowiedziane przez niego środki będą przeznaczone na m.in. kredyty dla firm, pomoc dla sektora lotniczego oraz hotelarsko-gastronomicznego, wakacje podatkowe dla firm, wsparcie dla małych firm, które nie miały ubezpieczenia oraz dla spłacających kredyty hipoteczne.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Premier Johnson powiedział, że: „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć gospodarkę. To jest czas, w którym trzeba być śmiałym, mieć odwagę. Będziemy wspierać miejsca pracy, będziemy wspierać dochody, będziemy wspierać przedsiębiorstwa. Zrobimy wszystko, co będzie trzeba” ‒ zapewniał premier.

Pakiet to 15 proc. PKB

„To nie jest czas na ideologię i ortodoksję, to jest czas na odwagę. Chcę zapewnić każdego brytyjskiego obywatela, że ten rząd da wszystkie narzędzia, które będą potrzebne, by przez to przebrnąć” ‒ mówił z kolei Sunak.

Dodał też, że pakiet o wartości 330 mld funtów odpowiada 15 proc. brytyjskiego PKB.

„Oznacza to, że każdy biznes, który potrzebuje dostępu do gotówki na opłacenie czynszu, wynagrodzenia, dostawców lub zapasów, będzie miał dostęp do wspieranej przez rząd pożyczki lub kredytu na atrakcyjnych warunkach.

A jeśli popyt będzie większy niż początkowe 330 mld funtów, które dziś udostępniam, pójdę dalej i dostarczę tyle, ile będzie trzeba" ‒ zapewnił minister finansów.

Czytaj także: Unijny pakiet stymulacyjny na kryzys z koronawirusem

Pomoc specjalna dla branży lotniczej

Minister Rishi Sunak ogłosił, że rozszerzenie wakacji podatkowych na wszystkie firmy z sektora hotelarsko-gastronomicznego i sfinansowania dotacji w wysokości od 10 tys. do 25 tys. funtów dla małych firm. Zapowiedział też, że dla tych, którzy mają trudności finansowe z powodu koronawirusa, kredytodawcy zaoferują trzymiesięczną przerwę w spłacaniu kredytów hipotecznych.

Wyjaśnił, że pakiet pomocowy ma pomóc firmom pokryć stałe koszty ich pracowników bez konieczności zwalniania ich z pracy.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. RPP tnie stopy procentowe, pierwszy raz od pięciu lat

Mówił też o pomocy dla branży lotniczej, która jako pierwsza odczuła skutki pandemii.

„Niektóre sektory stoją w obliczu szczególnie poważnych wyzwań. W najbliższych dniach wraz z moim kolegą ministrem transportu omówię potencjalny pakiet wsparcia specjalnie dla linii lotniczych i portów lotniczych” ‒ zapowiedział Sunak.

Wraz z ograniczaniem przez koronawirusa coraz większych stref życia ‒ o pomoc finansową do rządu występowały kolejne branże, m.in. linie lotnicze, lotniska, koleje, właściciele pubów.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła we wtorek (17.03.) do 71.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: