400 dolarów tygodniowo dla bezrobotnego w USA

Gospodarka

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze dotyczące wsparcia dla osób dotkniętych pandemią koronawirusa.

Donald Trump
Fot. Pixabay.com

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze dotyczące wsparcia dla osób dotkniętych pandemią koronawirusa.

#DonaldTrump: To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy @POTUS

Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, wprowadzające kolejne środki pomocy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Wsparcie wydłużone, ale mniejsze

Sygnowany przez prezydenta USA dokument nie wymaga głosowania w Kongresie.

O kolejnym wsparciu podczas pandemii Trump poinformował na konferencji prasowej w swoim klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey.

Najważniejszym punktem rozporządzenia jest przedłużenie pomocy finansowej dla bezrobotnych w wysokości 400 dolarów tygodniowo.

Pomoc ma nie zniechęcać do powrotu do pracy

Pod koniec lipca wygasł przepis zgodnie z którym osoby, które straciły pracę w trakcie pandemii, otrzymywały do zasiłku dla bezrobotnych dodatkowe 600 USD tygodniowo.

Demokraci chcieli przedłużenia tej ustawy, jednak Republikanie argumentowali, że tak wysoka kwota może zniechęcać do poszukiwania pracy.

W związku z tym Trump zdecydował o dodatkowym zasiłku w wysokości 400 dol. tygodniowo.

"To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy" - mówił Trump.

Niższe podatki i wakacje kredytowe, dla niektórych

Trump postanowił też o obniżeniu podatków dla osób zarabiających mniej niż 100 tys. dolarów rocznie.

Rozporządzenie mówi też o zawieszeniu spłat kredytów studenckich oraz o ochronie osób zagrożonych eksmisją.

Rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA, w przeciwieństwie do zwykłej uchwały, nie wymaga głosowania w Kongresie, który może jednak uchwalić ustawę unieważniającą lub zastępującą rozporządzenie. Podlega to jednak prawu prezydenckiego weta. Może także zostać unieważnione przez Sąd Najwyższy, jeśli jest sprzeczne z konstytucją.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: