50 Największych Banków w Polsce – 2014: Codec wspiera mBank w realizacji procesu planowania i budżetowania

BANK 2014/06

Wdrożony system kompleksowo wspiera model planowania i budżetowania obowiązujący w ramach całej Grupy mBanku. Zastosowane rozwiązanie przyczyniło się do wzrostu efektywności procesu planowania i budżetowania, poprawy jakości danych oraz znacząco zwiększyło możliwości analityczne.

Wdrożony system kompleksowo wspiera model planowania i budżetowania obowiązujący w ramach całej Grupy mBanku. Zastosowane rozwiązanie przyczyniło się do wzrostu efektywności procesu planowania i budżetowania, poprawy jakości danych oraz znacząco zwiększyło możliwości analityczne.

Opis sytuacji

mBank jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, zarówno pod względem posiadanego kapitału, jak i różnorodności oferowanych produktów. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorstw, jest też jednym z liderów internetowej bankowości detalicznej realizowanej za pośrednictwem jednej z najnowocześniejszych platform internetowych. O dynamizmie mBanku oprócz znaczącej pozycji rynkowej świadczą liczne nagrody i najwyższe wyróżnienia otrzymywane od instytucji opiniotwórczych i rządowych.

W 2006 r. dynamiczny rozwój banku spowodował, że rozwiązania wykorzystywane do planowania i budżetowania przestały spełniać oczekiwania użytkowników. mBank potrzebował systemu budżetowego, umożliwiającego gromadzenie i porządkowanie danych od użytkowników z całej organizacji, oraz sprawdzonego partnera, który wesprze go w realizacji tego zadania. W tym celu podjęto decyzję o współpracy z Codec, w ramach której zostało wdrożone rozwiązanie wykorzystywane przez bank aż do2011 r.

Cel projektu

Bank potrzebował znacząco zaktualizować system budżetowy, dostosowując go do nowego modelu biznesowego. Niezbędne było m.in. ujednolicenie struktur danych z systemem raportowym, budżetowanie w walutach oryginalnych, sprawne zarządzanie kursami, prezentacja danych w układzie inwestora – Com- merzbanku, kalkulacja budżetu na podstawie wykonania oraz uszczegółowienie wybranych obszarów tematycznych (m.in. RWA, shadow-accounting, amortyzacji majątku i środków trwałych).

Dodatkowym wymaganiem było skrócenie czasu przeliczania danych przez system, a także wprowadzenie rozwiązań dających możliwość dalszej rozbudowy systemu w przyszłości bez wpływu na jego wydajność.

Wdrożenie

Na etapie analizy przedwdrożeniowej uznano, że konieczna jest znacząca przebudowa systemu, którą przy tej okazji połączono z wymianą serwerów i upgradem oprogramowania. Zastosowane rozwiązanie przyczyniło się do wzrostu efektywności procesu budżetowania, poprawyjakości danych oraz co za tym idzie, znaczącego zwiększenia możliwości analitycznych

Nowe rozwiązanie oparto na serwerze bazodanowym SQL2008R2 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: