50 największych banków w Polsce 2015: Koniec ze stygmatem bankruta?

BANK 2015/06

1 czerwca 2015 r. w życie weszło nowe prawo upadłościowe, które ma umożliwić przedsiębiorcom skorzystanie z nowych zasad restrukturyzacji zadłużenia z zachowaniem ochrony praw wierzycieli. Banki nowym regulacjom przyglądają się podejrzliwie.

Justyna Patynowska

W kwietniu 2015 r. ogłoszono 60 upadłości, co oznacza spadek o 27,7 proc. wobec poprzedniego miesiąca, i o 14,3 proc. w ujęciu rocznym – tak przynajmniej wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego, cytowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). KUKE podtrzymało prognozę na cały 2015 r., zakładającą spadek liczby upadłości o 7,8 proc. – do ok. 754. Rok temu skala upadłości była większa – w kwietniu 2014 r. upadło 70 firm, co oznacza spadek o -14,3 proc. Średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce utrzymało się na poziomie sprzed miesiąca i wynosi 1,18 proc., przed rokiem w kwietniu wynosiło ono 1,21 proc. – podała KUKE.

To nie koniec kryzysu

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: