50 największych banków w Polsce 2015: Opóźnione listy rządu

BANK 2015/06

Zmiany w przepisach o listach zastawnych miały wejść w życie na początku 2015 r. Założenia do nowelizacji ustaw, które umożliwiłyby ich wprowadzenie, rząd przyjął w sierpniu ubiegłego roku. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w sierpniu 2014 r. i słuch o nim zaginął.

Justyna Patynowska

Nowe przepisy otworzą bankom drogę do źródeł finansowania długoterminowych kredytów hipotecznych, umożliwiając ich refinansowanie obligacjami zabezpieczonymi hipotecznie, przez co inwestowanie w listy zastawne stanie się mniej ryzykowne. To z kolei może przełożyć się na duży wzrost ocen wiarygodności kredytowej, obniżając koszt finansowania tym instrumentem.

Z przedstawionych na Kongresie Bankowości Detalicznej prognoz prezesa PKO Banku Hipotecznego, Rafała Kozłowskiego, wynika, że gdyby nowe prawo weszło w życie, a powstające banki rozpoczęły emisje, to w ciągu trzech lat byłoby możliwe zrefinansowanie 7 proc. kredytów hipotecznych, czyli około 28 mld zł. W tej chwili emisje listów zastawnych to zaledwie 1 proc. wartości kredytów.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: