50 największych banków w Polsce 2015: Pożyczamy u największych (Ranking banków oferujących kredyty konsumenckie)
BANK 2015/06
Za nami kolejny bardzo dobry, wręcz rekordowy rok. Chociaż mniej banków udostępniło w tym roku dane o swojej aktywności w kredytowaniu osób fizycznych, to wyniki, w tym tych największych, mogą budzić podziw.
Za nami kolejny bardzo dobry, wręcz rekordowy rok. Chociaż mniej banków udostępniło w tym roku dane o swojej aktywności w kredytowaniu osób fizycznych, to wyniki, w tym tych największych, mogą budzić podziw.
Spadek liczy uczestników z 9 do 5 jest znaczący, mamy natomiast dane z dwóch największych pod względem sumy bilansowej banków - PKO Banku Polskiego i Pekao S.A. Przeciętna dynamika kredytów dla osób fizycznych wyniosła w 2014 r. 13,5 proc. wobec, 6,6 proc. rok wcześniej i 4,5 proc. w 2012 r. Dobre czasy dla bankowości detalicznej prognozowaliśmy w ubiegłorocznym rankingu, a rok 2015 daje również szanse na kontynuację wzrostu. Banki są coraz bardziej zdeterminowane w walce o klienta detalicznego - także i po to, aby powstrzymywać postępującą erozję przychodów w wyniku rekordowo niskich stóp procentowych i lawinowo spadających przychodów z kart płatniczych i kredytowych. Z drugiej strony - kredyty detaliczne nadal dają szansę na uzyskiwanie przez banki większych marż niż z kredytowania podmiotów gospodarczych. Jest tylko jedno ale - nacisk na wzrost sprzedaży może grozić pogorszeniem jakości portfeli kredytów detalicznych, co może skończyć się wzrostem salda kredytów niepracujących.
Kolejnym elementem, który będzie determinował zachowania klientów detalicznych, będzie wzrost opłat i prowizji. Zjawisko to jest obserwowane obecnie w całym sektorze i może mieć wiele implikacji zarówno w 2015 r., jak i w przyszłych latach. Powoli do przeszłości zacznie odchodzić era kont bez opłat, klienci będą bardziej szczegółowo przeglądać oferty banków, a ci którzy mają więcej kont zaczną konsolidować środki na 1-2 rachunkach bankowych.
W 2014 r. na najwyższym podium rankingu stanął PKO Bank Polski - największy polski bank detaliczny awansował z miejsca trzeciego przed rokiem. PKO ma największy w Polsce portfel kredytów detalicznych, a dodatkowo bardzo dynamicznie się rozwija. Na miejscu drugim znalazł się Pekao S.A. - miał on w 2014 r. najwyższy po PKO Banku Polskim wzrost akcji kredytowej, zarówno w ujęciu procentowym, jak i kwotowo. Jedynie Getin Noble notował w 2014 r. ograniczenie aktywności na rynku detalicznym (zmniejszenie wartości portfela).
W tym roku zmodyfikowaliśmy sposób oceny i nadawania punktów w podrankingu banków oferujących kredyty konsumenckie. Obecnie bierzemy pod uwagę kredyty (należności od osób fizycznych), w dwóch przekrojach - jako dynamika i wzrost wartości. Nie bierzemy pod uwagę liczby rachunków, gdyż zbyt mało banków wypełniło w ankiecie ten punkt. Jeśli chodzi o zasady oceny, to są one takie same jak przed rokiem. Za każdy z ocenianych wskaźników można było dostać maksymalnie 1 punkt - najwyższa ocena przewidziana jest dla dwóch najlepszych w danej kategorii banków, ocena zerowa dla dwóch najgorszych oraz tych, dla których nie mogliśmy policzyć danego wskaźnika. Oceny pośrednie obliczane są proporcjonalnie do oddalenia od wartości wskaźnika przyjętych za progowe.