50 największych banków w Polsce 2015: Repolonizacja i przewalutowanie, czyli pomysły polityków na sektor bankowy

BANK 2015/06

Otoczenie polityczne często bywa bagatelizowane przez ekonomistów, którzy zwykle na pierwszym miejscu stawiają wskaźniki makroekonomiczne oraz kondycję sektora finansowego. To częsty błąd. W gospodarce wszystko ma na siebie wpływ. Czasem mniejszy lub większy. Polityka należy do tej pierwszej kategorii.

Łukasz Piechowiak,
jest głównym ekonomistą Bankier.pl

W Polsce mamy 66 banków komercyjnych i ponad 570 spółdzielczych. Największym z ponad 240 mld zł aktywów jest PKO BP. Na drugim miejscu jest Pekao S.A. Podium zamyka bank BZ WBK, który jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Czwarte i piąte pozycje w rankingu największych należą odpowiednio do mBanku i ING Banku Śląskiego. Na dalszych miejscach mamy Getin Bank, Bank Millennium, Raiffeisen Polbank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy w Warszawie, Bank BGŻ, Credit Agricole, Deutsche Bank Polska, Bank BPH, Alior Bank itd. Aktywa czterech największych polskich banków są równe prawie połowie aktywów pozostałych.

Bardzo dobra kondycja

Banki w Polsce udzieliły ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: