50 największych banków w Polsce 2016: Korekta w przededniu rewolucji

BANK 2016/06

Składki na BFG banki zapłacą co kwartał, a nie - jak dotychczas - raz do roku. Dwukrotnie wzrośnie również maksymalna kwota, którą odprowadzą doń w przypadku wyczerpania jego zasobów - to najważniejsze zmiany, jakie przyniosła marcowa nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy opublikowane zostały w "Dzienniku Ustaw RP" 22 marca br., a już następnego dnia zaczęły obowiązywać - ustawodawca nie zdecydował się bowiem na zastosowanie vacatio legis.

Karol Materna

Skąd taki pośpiech? Wszak w tym samym czasie, kiedy grupa posłów wniosła do Sejmu projekt zmian w ustawie o BFG, w parlamencie toczyły się prace nad implementacją dwóch unijnych dyrektyw: 2014/49/UE w sprawie systemów gwarancji depozytów (DGSD) oraz 2014/59/UE, określającej zasady uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków (BRRD). Przeniesienie na polski grunt tego ostatniego aktu prawa wspólnotowego jest zadaniem szczególnie pilnym, bowiem w listopadzie ubiegłego roku KE pozwała Polskę – wraz z pięcioma innymi krajami Wspólnoty – do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewdrożenie postanowień dyrektywy BRRD w terminie do końca 2014 r.

Dokonanie niezwłocznych zmian w obowiązujących przepisach okazało się jednak ró...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: