50 Największych Banków w Polsce 2017: Czy programy antywirusowe są dziś mniej skuteczne?

BANK 2017/06

Przez wiele lat dominującym zagrożeniem, z jakim spotykali się użytkownicy komputerów, były wirusy. Choć szkodliwe oprogramowanie nadal jest problemem, to dziś pojawiają się nowe wyzwania, z którymi nie radzą sobie klasyczne programy antywirusowe.

Bohdan Szafrański

Zagrożenia związane z cyberprzestępczością można podzielić co najmniej na dwie grupy. Pierwsza to działania przestępcze bezpośrednio skierowane na infrastrukturę informatyczną instytucji, a druga na ich klientów – korzystających z bankowości elektronicznej i mobilnej. W tym drugim przypadku trudno skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom, jeśli nie można działać ani na poziomie sprzętu, ani oprogramowania i mając ograniczony wpływ na zachowania jego użytkowników. Oczywiście można informować o zagrożeniach, namawiać do ostrożności i zachęcać do instalowania aktualnych programów antywirusowych. Microsoft zapowiada, że system operacyjny Windows 10 będzie preferował instalowanie przez użytkowników sprawdzonych programów pobranych ze sklepu. Również kolejne wersje Androida, najpopularniejszego systemu na urządzenia mobilne, są coraz lepiej zabezpieczane.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: