50 największych banków w Polsce: Głębszy oddech czy zadyszka

BANK 2013/06

Wyniki banków uzyskane w 2012 r. były nadal bardzo pomyślne, chociaż we wszystkich analizowanych obszarach daje się zauważyć stabilizację. Koniunktura ze strony gospodarstw domowych ciągle dobra i pełna optymizmu w pierwszym półroczu 2012 r., potem stopniowo zaczynała gasnąć. Podobnie było w wypadku przedsiębiorców, którzy stykali się z hamującym popytem zarówno ze strony rynku krajowego, jak i europejskich rynków eksportowych, które wciąż odczuwają rezultaty prowadzonych działań stabilizacyjnych. Zważywszy sytuację otoczenia, wyniki polskiej bankowości można uznać za bardzo dobre. Rok 2013 przyniesie zapewne odpowiedź na pytanie, czy to głębszy oddech, czy może już zadyszka sektora bankowego.

Grzegorz Elaniuk

W 2012 r. obserwowano przygotowania do fuzji BZ WBK i Kredyt Banku, która to połączona instytucja powinnna zostać trzecim największym bankiem w Polsce. W mniejszej skali, ale również znaczące jest połączenie Raiffeisen Banku i Polbanku EFG.

Rekomendacje KNF nadal kładą się cieniem na koniunkturze w sektorze bankowym, a szczególnie w tych instytucjach, które są nastawione na oferowanie usług dla osób fizycznych. Postępująca liberalizacja wymogów KNF odnośnie liczenia zdolności kredytowej osób fizycznych ma szansę wpłynąć na poprawę popytu w tym segmencie. Niestety tego typu zmiany mają wpływ na rzeczywistość z pewnym opóźnieniem, tak że trudno oczekiwać ich realnego wpływu na wyniki banków w 2013 r.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: