50 Największych Banków w Polsce 2017: Ransomware w natarciu!

BANK 2017/06

Ponad 200 tys. ofiar w 150 krajach, wstrzymana produkcja aut w fabrykach Renault, turbulencje w zarządzaniu Nissana, problemy rosyjskiego banku centralnego, Deutsche Bahn, hiszpańskiej Telefoniki, FedExu, szwedzkich władz lokalnych oraz brytyjskiej służby zdrowia. Oto żniwo, jakie zebrała jedna z największych akcji hakerskich w historii, do której doszło 12 maja br.

Igor Lagenda

Pierwszy o akcji hakerów poinformował w internecie brytyjski „Guardian”, który podał, że szpitale w całej Anglii zostały jednocześnie zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie, co doprowadziło do odesłania wielu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej. W niektórych placówkach nie działały ani lokalne sieci informatyczne, ani telefoniczne. Lekarzom wydano polecenie wyłączenia służbowych komputerów. W tym samym czasie zaczęły spływać informacje z innych krajów. Okazało się, że ucierpiał także hiszpański gigant telekomunikacyjny Telefonica, niemieckie koleje Deutsche Bahn, amerykańskie przedsiębiorstwo spedycyjne FedEx, ministerstwo spraw wewnętrznych i bank centralny Rosji, kilka uniwersytetów w Chinach, fabryki samochodów Renault i Nissana oraz szwedzkie samorządy.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: