50 Największych Banków w Polsce 2017: Zasada proporcjonalności tarczą na regulacyjne tsunami

BANK 2017/06

Obserwowany na przestrzeni ostatnich lat przyrost aktów prawnych i rekomendacji dla sektora bankowego stanowi w znacznej mierze reakcję unijnego ustawodawcy i nadzoru na działania globalnych potentatów na rynku, które w zgodnej opinii ekspertów przyczyniły się do gospodarczego spowolnienia lat 2007–2011.

Jerzy Rawicz

Wprowadzenie nowych regulacji najboleśniej odczuły tymczasem banki małe i średnie, których wpływ na globalny ład makroekonomiczny jest – mówiąc najdelikatniej – wielce dyskusyjny. Tworzenie regulacji skrojonych pod największych graczy na rynku, które po wejściu w życie mają następnie zastosowanie do wszystkich podmiotów z danej branży bez wyjątku, bynajmniej nie pojawiło się wraz z kryzysem. Polscy bankowcy, w szczególności reprezentujący sektor spółdzielczy, od wielu już lat wskazywali na niekompatybilność wybranych rekomendacji nadzorczych czy też uchwalanych przez parlament ustaw ze specyfiką niewielkiego, lokalnego podmiotu, który na przestrzeni wielu lat swej działalności nie miał nawet szansy zetknąć się z zaawansowanymi mechanizmami rynku instrumentów pochodnych ani też nie finansował transgranicznych inwestycji o wielomiliardowej wartości.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: