500+: banki pozwalają „wycisnąć” więcej ze świadczenia. Jak?

Finanse osobiste

Wyższe oprocentowanie depozytów lub niższe opłaty za usługi bankowe – na takie korzyści mogą liczyć beneficjenci programu 500+. Oferują je 3 banki – o połowę mniej niż rok temu.

Rodzice i dziewczynka trzymająca skarbonkę z doradcą siedzą przed komputerem
Fot. stock.adobe.com/Kzenon

Wyższe oprocentowanie depozytów lub niższe opłaty za usługi bankowe – na takie korzyści mogą liczyć beneficjenci programu 500+. Oferują je 3 banki – o połowę mniej niż rok temu.

Wyższe #oprocentowanie depozytów lub niższe #opłaty za usługi bankowe – na takie korzyści mogą liczyć beneficjenci programu #500plus #banki @OpenFinanceSA @BOS__Bank @PocztowyBank @PKOBP

1 sierpnia urzędy gmin zaczną przyjmować papierowe wnioski o wypłaty świadczeń z programu 500+. Dokumenty w formie elektronicznej przyjmowane były już w lipcu z czego skorzystało około miliona beneficjentów. Pomagała w tym większość banków komercyjnych, które w ramach bankowości internetowej udostępniają do wypełnienia wnioski o dopłaty. Jest to daleko idące ułatwienie, bo formalności można załatwić nie wychodząc z domu. Banki nie robią tego jednak charytatywnie – na konta beneficjentów programu wpływają co miesiąc około 2 miliardy złotych – spora kwota obracając którą banki mogą zarabiać.

Elektroniczny wniosek o 500+ można złożyć za pomocą bankowości internetowej

 1. Alior Bank, 2. Bank Pocztowy,
 2. BGŻ BNP Paribas, 4. BOŚ Bank,
 3. BPH, 6. BPS,
 4. BZ WBK, 8. Citi Handlowy,
 5. Credit Agricole, 10. Euro Bank,
 6. Getin Noble Bank, 12. ING Bank Śląski,
 7. Inteligo 14. mBank,
 8. Millennium, 16. Nest Bank,
 9. Orange Finance 18. Pekao,
 10. PKO BP, 20. Plus Bank,
 11. Raiffeisen Polbank, 22. SGB Bank,
 12. T-Mobile Usługi Bankowe

Czytaj także: 300+ i 500+: lista serwisów elektronicznych banków, w których można składać wnioski o świadczenia z programów >>>

Na tym jednak nie koniec. Część banków podjęła walkę o względy tej grupy osób. Oręż jest różny. Jedni dają rabaty, inni kuszą promocyjnym oprocentowaniem produktów oszczędnościowych. Niestety w tym roku próżno szukać banków, które za przelewanie świadczenia na konto wypłacałyby bonus pieniężny. Rok temu na taki krok zdecydowały się BGŻ BNP Paribas i Nest Bank. Ten drugi wypłacał nawet dodatkowe 200 złotych w skali roku. Tym razem próżno szukać takiej promocji, choć beneficjenci programu 500+ mogą znaleźć w Nest Banku promocyjne konta oszczędnościowe z bonusem za regularne wpływy lub ofertę wyższego oprocentowania oszczędności (do 4%). Ale uwaga! Nie jest to oferta dedykowana stricte dla beneficjentów programu 500+, ale dla wszystkich klientów. Podobnie działa Credit Agricole, który dla wszystkich chętnych stworzył system długoterminowego oszczędzania z premią (około 1100 złotych minus podatek) za regularne wpłaty.

Wyższy procent za 500+

A co banki przygotowały stricte dla beneficjentów 500+? W bieżącym roku największą gratyfikację oferuje Bank BOŚ. Proponuje on bezpłatny ROR z oprocentowaniem na poziomie 2% od kwoty do 3 tys. zł (standardowo rachunek taki jest nieoprocentowany). Do tego beneficjenci programu 500+ mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie (wyższe o 0,2 pkt. proc.) na rachunku oszczędnościowym. Stawka 2,2% obowiązuje w przypadku kwoty do 50 tys. zł. Warto? Oferta jest wyraźnie lepsza niż standardowa, a ponadto lepsza niż średnia rynkowa. Przeciętne oprocentowanie depozytów bankowych wynosi bowiem wg NBP 1,62% (dane za czerwiec). To oznacza, że wykorzystanie propozycji Banku BOŚ do cna daje w ciągu roku zarobić maksymalnie ponad 244 złote więcej niż średnia rynkowa, a także prawie 130 złotych więcej niż wynika z oferty BOŚ Banku kierowanej do osób niebędących beneficjentami programu 500+. Mówimy już tu oczywiście o kwotach po opodatkowaniu.

Na ofertę lepszą niż standardowa mogą też liczyć beneficjenci programu 500+ udający się do Banku Pocztowego. Na specjalnym koncie instytucja ta podnosi oprocentowanie z 0,4% do 3% w skali roku. Na taki procent można ulokować maksymalnie 10 tys. zł. Jeśli w kolejnych miesiącach promocyjne oprocentowanie się nie zmieni (dotychczas bank regularnie przedłużał promocję), to wykorzystanie propozycji Pocztowego do cna mogłoby dać w ciągu roku zarobić maksymalnie niecałe 112 złotych dodatkowych odsetek po opodatkowaniu – w porównaniu do średniej oferty rynkowej, a także prawie 80 złotych więcej niż wynika z oferty Banku Pocztowego kierowanej do osób, które nie otrzymują regularnie przelewów z tytułu 500+.

Ktoś, kto dostaje świadczenie wychowawcze może też zainteresować się ofertą banku PKO. Ten skupia się raczej na tym, aby beneficjentom 500+ ograniczyć koszty korzystania ze swoich produktów. Mogą oni liczyć na bezpłatne konto i kartę. Żeby uniknąć opłat trzeba wydać kartą 200 zł miesięcznie. W przeciwnym przypadku zapłacimy za jej posiadanie 1,9 zł. To i tak lepsza oferta niż kierowana do pozostałych klientów. Ci nie korzystając aktywnie z karty musieliby zapłacić 6,9 zł miesięcznie. Uniknąć tej opłaty można wydając co miesiąc kartą 300 zł.

Źródło: Bartosz Turek, analityk Open Finance

Udostępnij artykuł: