500+ na pierwsze dziecko: na co najczęściej rodzice przeznaczają świadczenie z programu?

Finanse osobiste

Środki z programu 500+ na pierwsze dziecko są najczęściej wydawane na edukację (30%), wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) przez ARC Rynek i Opinia. Na kolejnych miejscach znalazły się wydatki na ogólne potrzeby dziecka (27%), ubrania i gadżety (18%).

Dziecko bawiące się monetami
Fot. stock.adobe.com/komokvm

Środki z programu 500+ na pierwsze dziecko są najczęściej wydawane na edukację (30%), wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) przez ARC Rynek i Opinia. Na kolejnych miejscach znalazły się wydatki na ogólne potrzeby dziecka (27%), ubrania i gadżety (18%).

Środki z programu #500Plus na pierwsze dziecko są najczęściej wydawane na edukację (30%)

"Pieniądze z programu 500+ na pierwsze dziecko traktujemy jako 'bonus', który pozwala nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego. Dlatego rodzice, którzy otrzymali środki także na pierwsze dziecko przeznaczają je głównie na pokrycie bieżących wydatków. Warto jednak zauważyć, że duży odsetek badanych wydaje pieniądze na edukację swoich dzieci, co niewątpliwie może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego przyszłego pokolenia" - powiedział Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, cytowany w komunikacie.Czytaj także: 500 plus: beneficjentom programu łatwiej o kredyt hipoteczny?

Fundusze z programu 500+ respondenci planują wydać również na bieżące potrzeby (9%), rozrywkę (8%), zakup żywności (7%) oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych (6%).

15% rodziców planuje zaoszczędzić środki

Badanie wykazało, że 15% rodziców planuje zaoszczędzić środki z programu 500+ na pierwsze dziecko, by zabezpieczyć przyszłość finansową dzieci - tj. 6% badanych chce je odłożyć na lokacie, 5% skorzystać z przysłowiowej skarpety, a kolejne 4% wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy.

"To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła, z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6% z nas. W mojej opinii, to swego rodzaju wartość dodana tego programu: coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o oszczędzaniu. W tym kontekście warto pamiętać, że zamiast odkładać środki do przysłowiowej skarpety, można je bezpiecznie zainwestować. Fundusze inwestycyjne to obecnie jedne z bezpieczniejszych instrumentów finansowych, dające potencjalnie znacznie wyższą stopę zwrotu niż lokata czy rachunek oszczędnościowy. Na rynku dostępnych jest wiele, które różnią się między sobą między innymi osiąganymi wynikami i strategią inwestycyjną - każdy powinien znaleźć coś dla siebie" - ocenił Dyl.Czytaj także: 500+ na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek i nie dać się przy tym oszukać?Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20-55 lata, będących beneficjentami modyfikacji programu 500+, rozszerzającej go o pierwsze dziecko. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: