5G i chmura także dla administracji

Technologie i innowacje / Wydarzenia

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji to nie tylko zaawansowana technicznie infrastruktura. Tak naprawdę zaistnieje dopiero w chwili, gdy gospodarka będzie umiała wykorzystać jej potencjał. Sieci 5G, a także chmury obliczeniowe oraz Przemysł 4.0 zdominowały dyskusję ekspercką podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej.

Kongres Gospodarki Elektronicznej 2019

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji to nie tylko zaawansowana technicznie infrastruktura. Tak naprawdę zaistnieje dopiero w chwili, gdy gospodarka będzie umiała wykorzystać jej potencjał. Sieci 5G, a także chmury obliczeniowe oraz Przemysł 4.0 zdominowały dyskusję ekspercką podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej.

#WitoldAbramowicz: Przepustowość sieci 5G pozwala podłączyć milion kart SIM na jednym kilometrze kwadratowym

– Sieci 5G to zupełnie nowa jakość w komunikacji. Oferuje znacznie szybszy przesył danych, a dodatkowo bez względu na liczbę podłączonych użytkowników transfer pozostaje na tym samym poziomie – tłumaczył podczas dyskusji panelowej prof. dr hab. Witold Abramowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.– Przepustowość takiej sieci pozwala podłączyć milion kart SIM na jednym kilometrze kwadratowym. I choć wydaje się, że to ogromny potencjał, to szybko może się okazać, że rozwój Przemysłu 4.0 spowoduje, że za kilka lat będziemy zmuszeni poszukiwać jeszcze lepszych rozwiązań.

5G za 3 mld euro

Sieci tego typu zaczynają już powstawać w Europie. Pierwsze inwestycje pojawiły się w Austrii. W Niemczech odbywa się właśnie przetarg na dostępne częstotliwości, a pierwszy etap zakończył się łączną kwotą przekraczającą 3 mld euro.W Polsce trwają na razie prace koncepcyjne i przygotowywane są częstotliwości, które mogłyby zostać zajęte przez operatorów. Szczególnie ciekawie wyglądają w tym kontekście przygotowania w części północno-wschodniej, ponieważ Rosjanie w Obwodzie Kaliningradzkim używają do celów wojskowych planowanej w naszym kraju częstotliwości dla 5G.– Jedną z zalet sieci piątej generacji jest fakt, że ludzie będą w stanie komunikować się znacznie sprawniej, ale system umożliwi wreszcie pełnowartościową wymianę informacji pomiędzy urządzeniami, co jest podstawowym warunkiem budowy Gospodarki 4.0 – uważa Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. – I dlatego nawet jeśli wybudujemy infrastrukturę przesyłową, to prawdziwa technologia 5G pojawi się w chwili, gdy przedsiębiorstwa i ludzie będą w stanie odpowiednio ją wykorzystać cyfryzując przedsiębiorstwa produkcyjne i usługi. 

Sześć razy więcej

Sama infrastruktura przesyłowa to jednak zbyt mało, ponieważ ogromna ilość danych będzie wymagała gigantycznej powierzchni dyskowej i możliwości analizy pozyskanych informacji. Bez tego samo zbieranie danych będzie bezcelowe.– Przygotowując plany biznesowe zapytaliśmy banki w Polsce jaką ilością danych dysponują. Z zebranych informacji wynika, że są to zbiory od 1 do 5 petabajtów – mówi Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej. – Jednak potencjał związany z Gospodarką 4.0 jest nieporównywalnie większy. Tylko jedna z amerykańskich agencji rządowych obsługujących rejestratory prędkości, każdego dnia pozyskuje 30 petabajtów danych. Każdego dnia sześć razy więcej niż duży bank zbiera przez kilka lat.Z takim potencjałem sama sieć nie wystarczy, potrzebne są jeszcze zasoby w chmurze obliczeniowej, które pozwolą dynamicznie skalować zapotrzebowanie na pamięć dyskową i systemy analityczne, które pozwolą wykorzystać zebrane informacje, analizując je i wyciągając wnioski. 

Administracja też musi

Zdaniem Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego technologie chmurowe, sieci 5G i nowoczesne technologie analityczne, w tym sztuczna inteligencja, są nieuniknione.– Przed nami upowszechnienie systemów chmurowych w administracji – podkreśla minister Zagórskiego. – Mnogość aplikacji, mnogość rozwiązań i nowych możliwości  zdecydowanie zwiększy dostępność do usług zarówno dla urzędników, którym będzie się lepiej pracować, jak i dla obywateli, którzy szybciej i wygodniej będą mogli załatwiać coraz więcej spraw.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: