64,4 mld euro dla Polski w polityce spójności na lata 2021-2027. To dużo mniej niż obecnie

Gospodarka

Polska otrzyma 64,4 mld euro (w cenach stałych 2018) w polityce spójności na lata 2021-2027, podała Komisja Europejska. W cenach bieżących kwota ta wynosi 72,76 mld euro. To 23 proc. mniej niż w obecnej perspektywie.

Banknoty i monety euro
Fot. stock.adobe.com/eyetronic

Polska otrzyma 64,4 mld euro (w cenach stałych 2018) w polityce spójności na lata 2021-2027, podała Komisja Europejska. W cenach bieżących kwota ta wynosi 72,76 mld euro. To 23 proc. mniej niż w obecnej perspektywie.

#Polska otrzyma 64,4 mld euro (w cenach stałych) w polityce spójności na lata 2021-2027. W cenach bieżących kwota ta wynosi 72,76 mld euro #funduszeunijne #UE

"Proponujemy politykę spójności dla wszystkich regionów - politykę, która nie pozostawia nikogo w tyle. Uczyniliśmy ją bardziej elastyczną w celu dostosowania jej do nowych priorytetów i lepszej ochrony naszych obywateli. Uprościliśmy także przepisy, co przyniesie korzyści wszystkim podmiotom - począwszy od małych przedsiębiorstw i przedsiębiorców po szkoły i szpitale, którym łatwiej będzie pozyskać fundusze" - powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creu, cytowana w komunikacie.

Unowocześnienie polityki spójności

Głównymi elementami wniosku Komisji dotyczącego unowocześnienia polityki spójności są następujące aspekty:- większość inwestycji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności będzie przeznaczona na innowacje, wsparcie małych przedsiębiorstw, technologie cyfrowe i modernizację przemysłu,- polityka spójności dla wszystkich regionów i bardziej zindywidualizowane podejście do rozwoju regionalnego,- mniej liczne, bardziej klarowne i krótsze przepisy oraz bardziej elastyczne ramy prawne,- wzmocnienie powiązania między polityką spójności a europejskim semestrem w celu stworzenia otoczenia przyjaznego dla biznesu i wzrostu gospodarczego, tak aby zarówno unijne, jak i krajowe inwestycje mogły w pełni osiągnąć swoje cele.

Środki dla najbardziej potrzebujących regionów

Dzięki budżetowi w wysokości 373 mld euro na lata 2021-2027 w ramach przyszłej polityki spójności możliwe są inwestycje, które pomogą w niwelowaniu tych różnic. Środki będą przepływały do regionów, które najbardziej potrzebują nadrobić zaległości rozwojowe w stosunku do pozostałej części Unii Europejskiej, podano także."Aby zapewnić jak najszybsze osiąganie konkretnych wyników w terenie, niezbędne jest szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie ogólnego długoterminowego budżetu UE i powiązanych wniosków sektorowych" - czytamy dalej.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: