70 proc. Polaków terminowo płaci raty i rachunki

Finanse osobiste

Z Barometru Providenta wynika, że większość z nas terminowo reguluje zobowiązania. Kiedy nie możemy pokryć kosztów z miesięcznego budżetu, sięgamy do oszczędności lub rezygnujemy z niektórych wydatków.

osoba trzymająca wezwanie do zapłaty i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Z Barometru Providenta wynika, że większość z nas terminowo reguluje zobowiązania. Kiedy nie możemy pokryć kosztów z miesięcznego budżetu, sięgamy do oszczędności lub rezygnujemy z niektórych wydatków.

Choć Polacy wystrzegają się zaległości w płaceniu rat czy rachunków, to wielu miewa problemy z pokryciem wszystkich wydatków z bieżących dochodów #długi #BarometrProvidenta #DzieńbezDługów @Provident_PL

17 listopada, z inicjatywy Grupy KRUK SA, obchodzony jest Dzień bez Długów. Z badania przeprowadzonego przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie Providenta wynika, że Polacy bardziej odpowiedzialnie regulują swoje zobowiązania. Aż 71,1 proc. respondentów zadeklarowało, że terminowo płaci rachunki i raty pożyczek oraz kredytów. Tymczasem w ubiegłorocznej edycji badania zaledwie 56 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma problemów z płynnością finansową, która pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań

Czasami trzeba zacisnąć pasa

Choć Polacy wystrzegają się zaległości w płaceniu rat czy rachunków, to wielu miewa problemy z pokryciem wszystkich wydatków z bieżących dochodów. Ponad 20 proc. badanych deklaruje, że taka sytuacja zdarza się raz lub dwa razy w roku, 17 proc. stwierdza, że raz na dwa-trzy miesiące, natomiast niemal 10 proc. z takim problemem boryka się co miesiąc.- Barometr Providenta pokazuje, że kłopoty z regulowaniem zobowiązań można odczytywać, jako skutek niewystarczających  dochodów, a nie brak odpowiedzialności. Wśród respondentów, którzy niemal co miesiąc mają trudności z pokryciem wszystkich wydatków, odsetek spóźniających się z opłatami przekracza 50 proc. – zauważa Magda Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska – Powinniśmy pamiętać, że rat kredytu czy rachunków za media nie można bez konsekwencji odkładać na przyszłość. W następnym miesiącu trzeba będzie nie tylko uregulować zaległości wraz z odsetkami, ale także pokryć bieżące opłaty. To może być wyzwaniem dla już napiętego budżetu –  podkreśla.Czytaj także: Koniec z wiecznym debetem, czyli pięć rad dla zadłużonych >>>

Gdy zabraknie środków

Największym wyzwaniem dla Polaków są duże i nieprzewidziane wydatki. Badanym najczęściej brakuje bieżących środków na naprawy w domu lub samochodu – wskazało tak 45 proc. wśród respondentów, którzy czasami nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków z miesięcznych dochodów. Niemal 35 proc. twierdzi, że brakuje im środków na koszty związane z leczeniem. Natomiast prawie 30 proc. deklaruje, że bieżące dochody nie wystarczają na zakup sprzętu RTV/AGD, a 27 proc. ma problem z opłaceniem podróży.

W takich sytuacjach najczęściej sięgamy do odłożonych wcześniej oszczędności – tak zadeklarowało aż 40,7 proc. badanych. Co trzeci respondent rezygnuje z innych zakupów, aby sfinansować wydatek, a 27,7 proc. odkłada go w czasie lub wykreśla z listy. Prawie ¼ badanych w takiej sytuacji zwraca się o pomoc do rodziny, a co piąty korzysta z karty kredytowej. Zaledwie 12,7 proc. deklaruje, że decyduje się na wzięcie pożyczki.

Czytaj także: Zbliża się najtrudniejszy okres w roku dla naszego portfela. Jak nie obudzić się z finansowym kacem?

Bywamy nieodpowiedzialni

Z roku na rok coraz poważniej podchodzimy do kwestii związanych z pieniędzmi. Jednak wciąż podejmujemy nierozważne decyzje, które mogą skutkować problemami finansowymi. Aż 82,5 proc. badanych przyznaje, że zdarza im się wydać więcej niż zaplanowało, a niemal 78 proc. kupuje niektóre produkty pod wpływem impulsu.- Robienie nieplanowanych zakupów może wydawać się niewinną słabością. Jeśli jednak zdarza się regularnie może mocno nadwyrężyć domowy budżet - mówi Magda Maślana. - Bardziej jednak niepokoi fakt, że niemal połowa badanych przyznała, że zdarza im się nie przeczytać dokładnie dokumentów, które podpisują. Bez dokładnego sprawdzenia warunków umowy, możemy narazić się na poważne kłopoty – dodaje Magda Maślana.Wśród badanych nie brakuje także osób, które decydują się na ryzykowne działania takie jak pożyczanie pieniędzy od nieznanych osób lub firm, a także branie pożyczki za kogoś innego. Do takich sytuacji przyznało się ok. 15 proc. respondentów.- Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, dokładnie sprawdźmy podmiot na stronie KNF. Jeśli to legalnie działająca firma, znajduje się w prowadzonym przez Urząd Rejestrze instytucji pożyczkowych. Rozwagę należy zachować także w kontaktach finansowych z osobami prywatnymi. Pod żadnym pozorem nie zaciągajmy pożyczki jeśli jej nie potrzebujemy lub dla kogoś innego – podkreśla Magda Maślana.O badaniu:Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, metodą CAWI na próbie N=1018 dorosłych Polaków, w dniach 11-15 października 2019r.
Źródło: Provident Polska
Udostępnij artykuł: