Abe szykuje się do wyborów

Komentarze ekspertów

Wiadomość o spowolnieniu gospodarczym Japonii zbiegła się w czasie z ogłoszeniem decyzji o rozwiązaniu izby niższej parlamentu oraz przeprowadzeniu przedterminowych wyborów.

Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w Kraju Kwitnącej Wiśni, a także pozostających pod znakiem zapytania efektów prowadzonej do tej pory polityki gospodarczej, rząd Shinzo Abe liczy na umocnienie swojej pozycji w zaplanowanych na połowę grudnia wyborach. Jak wynika z danych opublikowanych przez agencję Reutera, w dalszym ciągu cieszy się on poparciem ponad 50% Japończyków. Zdaniem ekonomistów, zdobycie większości mandatów przez Partię Liberalno – Demokratyczną mogłoby stanowić okazję do wprowadzenia dodatkowego pakietu stymulacyjnego, będącego uzupełnieniem łagodnej polityki monetarnej.

Największe znacznie dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie miała publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, podczas którego podjęto decyzję o ostatecznym zakończeniu programu luzowania ilościowego. W ciągu dnia uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną natomiast informacje na temat sytuacji na tutejszym rynku pracy – o godz. 14.00 poznamy dane o przeciętnym zatrudnieniu (prognoza 0.8% r/r) oraz wynagrodzeniu (prognoza 3.3% r/r) w sektorze przedsiębiorstw.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: