Aby się rozwijać samorządy muszą być atrakcyjne dla firm i dla mieszkańców

Blogi / Robert Lidke

Samorządy mają problem. Od 2020 roku będzie nowa unijna perspektywa finansowa. Na pewno będzie w niej znacznie mniej euro dla Polski i zapewne będą to trudniejsze pieniądze.

Samorządy mają problem. Od 2020 roku będzie nowa unijna perspektywa finansowa. Na pewno będzie w niej znacznie mniej euro dla Polski i zapewne będą to trudniejsze pieniądze.

#RobertLidke: Jeśli #JST nie będą zabiegały o swoich mieszkańców, o to aby nie uciekali za granicę, czy do innych miast to mogą zapomnieć o inwestycjach i rozwoju po 2020 r. #ForumNS #Samorządy @lidke_r

Prawdopodobnie część z nich to będą środki zwrotne, a nie dotacje. Jak zgodnie mówili uczestnicy moderowanego przeze mnie panelu Finansowanie inwestycji JST   podczas Forum Nowoczesnego Samorządu jedynym ratunkiem dla miast i gmin jest szybkie przyciągniecie do siebie biznesu. Chodzi o duże firmy, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także mikrofirmy. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dochody samorządów pochodzą z podatków, zarówno tych płaconych przez firmy jak i przez zatrudnionych w tych firmach pracowników.Jednocześnie zarobione przez nich pieniądze w dużej części są  wydawane na terenie gminy. A to generuje kolejne wpływy do kasy samorządowej ( czynsze, opłaty, kolejne podatki dochodowe) .

To z tych pieniędzy w istocie samorządy spłacają swoje zadłużenie inwestycyjne. Kiedy nie będzie środków unijnych samorządy chcąc inwestować  i rozwijać  się  będą musiały ścisłe współpracować z biznesem, głównie w formule PPP. Dlatego jest tak ważne aby teraz przyciągnąć do siebie jak najwięcej kapitału krajowego i zagranicznego, po to aby po 2020 roku mieć z kim rozmawiać.

Kłopot polega na tym, ze firmy oprócz planów przestrzennego zagospodarowania, terenów pod swoje zakłady, ulg podatkowych, fachowej i przyjaznej obsługi w urzędach potrzebują też pracowników. A tych jest coraz mniej. Jeśli gminy, miasta nie będą zabiegały o swoich mieszkańców, o to aby nie uciekali za granicę czy do innych miast to mogą zapomnieć o inwestycjach i rozwoju po 2020 roku. Inaczej mówiąc obecne inwestycje samorządowe muszą być nakierowane w równym stopniu na zaspokajanie potrzeb biznesu, jak i mieszkańców.
Udostępnij artykuł: