Adam Abramowicz rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców

Kadry

Premier Mateusz Morawiecki powołał na 6-letnią kadencję Adama Abramowicza na rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Logo Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii
Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Premier Mateusz Morawiecki powołał na 6-letnią kadencję Adama Abramowicza na rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

#AdamAbramowicz ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora #MŚP #rzecznikMŚP @MPiT_GOV_PL

"Adam Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm. Co ważne, przez wiele lat prowadził też własną działalność gospodarczą. Jestem przekonana, że jako rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie realnym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych średnich i małych. Stanowią one ponad 90% prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i do tej pory nie miały dedykowanego rzecznika swoich interesów. Jednak podstawowym zadaniem rzecznika będzie wdrożenie Konstytucji Biznesu. Tak więc przed Adamem Abramowiczem wiele wyzwań i ogrom oczekiwań. Życzę mu powodzenia i liczę na dobrą i owocną współpracę" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.Instytucja rzecznika jest jednym z filarów Konstytucji Biznesu i gwarantem jej prawidłowego wdrożenia. Rzecznik MŚP ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MŚP, podkreślono także.

Zadania rzecznika MŚP

Do zadań rzecznika MŚP należy m.in.: - opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej; - pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją; - współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP; - działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego.

Kompetencje rzecznika MŚP

Rzecznik został wyposażony w kompetencje o charakterze interwencyjnym: - żądanie od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub udostępnienia akt i dokumentów w sprawach konkretnych przedsiębiorców; - możliwość wsparcia przedsiębiorców na etapie postępowań administracyjnych, a w razie potrzeby także wniesienia skargi do sądu administracyjnego; - występowanie do odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej; - w przypadku dostrzeżenia rozbieżność w stosowaniu prawa przez sądy, możliwość zwrócenia się o rozstrzygnięcie problemu do Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Sądu Najwyższego, podał też resort.

"Adam Abramowicz był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz aktywnym działaczem samorządowym. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Wykorzystując zdobyte w przedsiębiorczości doświadczenie, jest członkiem m.in. sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP (wcześniej Komisji Gospodarki) oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej RP, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego" - czytamy w komunikacie.Pełnił funkcję prezesa zarządu Sieci Detalistów "Nasze Sklepy", która powstała, by chronić małych i średnich przedsiębiorców. Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej, podano też w materiale.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: