Adam Glapiński: NBP ma jeszcze przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej

Gospodarka

NBP ma jeszcze przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej - napisał w artykule dla Dziennika Gazety Prawnej prezes NBP Adam Glabiński.

Adam Glapiński
Adam Glapiński Fot: Krystian Maj/KPRM

NBP ma jeszcze przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej - napisał w artykule dla Dziennika Gazety Prawnej prezes NBP Adam Glabiński.

Adam Glapiński: @nbppl ma jeszcze przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej #NBP

"(...) Jednak gdyby rzeczywistość zweryfikowała negatywnie nasze nadzieje, to NBP ma jeszcze przestrzeń do dalszych działań antykryzysowych, w tym dalszego poluzowania polityki pieniężnej" - napisał.

Glapiński napisał, że inflacja w kolejnych kwartałach będzie spadać.

Czytaj także: Prezes NBP o tym, jak działania banku centralnego wspierają gospodarkę w czasie pandemii >>>

Inflacja kształtuje się zgodnie z celem inflacyjnym NBP

"Obecnie inflacja kształtuje się zgodnie z celem inflacyjnym NBP, choć jest nieco powyżej 2,5 proc. spodziewamy się jednak, że w kolejnych kwartałach będzie się ona obniżać" - napisał.

"To, że inflacja w Polsce nie jest obecnie tak niska jak w wielu krajach UE, jest po części związane z relatywnie szybsza odbudową popytu" - dodał.

Stanowisko w sprawie kursu złotego

Szef NBP podtrzymał stanowisko w sprawie kursu złotego.

"Czynnikiem który mógłby stanowić dodatkowe wsparcie dla gospodarki i ograniczyć ryzyko deflacji byłoby silniejsze dostosowanie kursu złotego w reakcji na globalny wstrząs wywołany pandemią oraz poluzowanie polityki pieniężnej NBP. (...) Można oceniać, że w obecnych uwarunkowaniach słabszy kurs walutowy mógłby przyczynić się do nieco szybszego tempa ożywienia gospodarczego" - napisał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: