Administracja Trumpa zmusza Fed do zatrzymania pomocy dla małych firm

Firma

Nie zostanie przedłużony program pożyczkowy Fed dla MSP. Rezerwa Federalna Fed ma zwrócić niewykorzystane środki do Skarbu Państwa.

fed
Fot. stock.adobe.com / g0d4ather

Nie zostanie przedłużony program pożyczkowy Fed dla MSP. Rezerwa Federalna Fed ma zwrócić niewykorzystane środki do Skarbu Państwa.

W czwartek, 19 listopada sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin oświadczył, że nie poprze przedłużenia kilku programów pożyczek awaryjnych, które jego urząd utworzył wraz z Rezerwą Federalną, a które wygasną z końcem roku.

Nie zostanie przedłużony program pożyczkowy Fed dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także programy pożyczek komunalnych i kredytów korporacyjnych Fed. Zgodnie z prawem sekretarz skarbu musi wyrazić zgodę, aby programy były kontynuowane

- Instrumenty Rezerwy Federalnej wyraźnie osiągnęły swój cel - powiedział Mnuchin.  - Banki mają zdolność udzielania pożyczek, aby zaspokoić potrzeby  swoich klientów korporacyjnych, komunalnych i non-profit.

Współpracownicy prezydenta elekta zaniepokojeni decyzją Mnuchina

Mnuchin poprosił też Fed o zwrot niewykorzystanych środków do Skarbu Państwa. Kontynuowane mają być programy pożyczkowe dla papierów komercyjnych i funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego.

Ministerstwo Skarbu zgodziło się na przedłużenie o trzy miesiące linii kredytowych Fed ustanowionych w celu wsparcia rynków finansowania krótkoterminowego, takich jak papiery komercyjne i fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego, które w marcu doświadczyły wielkich problemów.

Innym programem, który ma być kontynuowany, jest instrument płynności w ramach programu ochrony wynagrodzeń.

Jednak utrata programów zakończonych przez sekretarza skarbu może negatywnie wpłynąć na gospodarkę, zwłaszcza jeśli dojdzie do kolejnej fali epidemii i przedłuży się recesja.

Zakończenie wsparcia dla programów Fed, które mogłyby zostać wykorzystane przez małe firmy w całym kraju, gdy stoją one w obliczu nowych kłopotów, jest głęboko nieodpowiedzialne

Otoczenie prezydenta-elekta Joe Bidena jest zaniepokojone szczególnie zakończeniem dwu programów stworzonych w celu kupowania długów korporacyjnych, w tym obligacji śmieciowych, oraz jednego, który ma zapewnić dostęp do kredytów władzom stanowym i lokalnym w okresie, gdy są pozbawione gotówki, a pieniądze z federalnej pomocy nie napływają.

FED wykona polecenie

Zakończenie wsparcia dla programów Fed, które mogłyby zostać wykorzystane przez małe firmy w całym kraju, gdy stoją one w obliczu nowych kłopotów, jest głęboko nieodpowiedzialne – stwierdziła Kate Bedingfield, rzeczniczka Bidena w oświadczeniu.  

Rezerwa Federalna sprzeciwiła się decyzji Mnuchina, oświadczając, że lepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie całego zestawu instrumentów ratunkowych utworzonych podczas pandemii koronawirusa.

Prezes Rezerwy federalnej -  Jerome Powell -  powiedział na początku listopada, że ​​Fed właśnie zaczął planować rozszerzenie programów.

Jednak w piątek, 20 listopada Rezerwa Federalna opublikowała list Powella, w którym oświadczył, że bank centralny zastosuje się do prośby Mnuchina o zamknięcie programów pożyczek awaryjnych i zwróci niewykorzystane pieniądze.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: