Agencja Moody’s obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku i utrzymała stabilną perspektywę dla polskiego systemu bankowego

Gospodarka

Agencja ratingowa Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,3 proc. z 4,0 proc. poprzednio, a na 2022 r. prognozuje dynamikę PKB na 3,8 proc. - wynika z raportu agencji z 1 kwietnia.

Moody's
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov

Agencja ratingowa Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,3 proc. z 4,0 proc. poprzednio, a na 2022 r. prognozuje dynamikę PKB na 3,8 proc. - wynika z raportu agencji z 1 kwietnia.

Spodziewamy się, że realny PKB w Polsce powróci do poziomów sprzed pandemii w 2021 r. z 3,3-proc. wzrostem i 3,8-proc. dynamiką w 2022 r.

"Gospodarka w 2020 r. skurczyła się mniej niż oczekiwano, co odzwierciedla niską zależność od eksportu i turystyki, przy wsparciu udzielonym przez rząd na poziomie 10,6 proc. PKB" - napisano.

Czytaj także: Agencja S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku do 3,4 proc. >>>

"Akcja kredytowa dla przedsiębiorstw przyspieszy po spadku w 2020 r. wraz z odbudową apetytu przedsiębiorstw na inwestycje, przy czym kredyt dla gospodarstw domowych będzie rósł w jednocyfrowym tempie. Ryzyka prawne związane z kredytami hipotecznymi denominowanymi we franku szwajcarskim będą nadal rosnąć, w przypadku braku rozwiązania tego problemu" - dodano.

Wiosenna runda przeglądów ratingu Polski

Wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje rozpoczął 19 marca Fitch, potwierdzając rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. 2 kwietnia ocenie kredytowej Polski przyjrzy się S&P Global Ratings, a 30 kwietnia Moody's.

Czytaj także: Agencja Fitch potwierdziła rating Polski, system bankowy stabilny >>>

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Stabilna perspektywa dla polskiego systemu bankowego

Agencja Moody's utrzymała stabilną perspektywę dla polskiego systemu bankowego - poinformowała agencja w raporcie z 1 kwietnia.

Agencja podała, że perspektywa ta odzwierciedla oczekiwanie, że PKB Polski w 2021 r. wróci do poziomów sprzed pandemii wspierając wzrost akcji kredytowej banków dla przedsiębiorstw oraz ich dochody z opłat i prowizji.

Moody's ocenia, że obecnie zawiązane rezerwy w bankach zaabsorbują spodziewany niewielki wzrost kredytów zagrożonych (NPL).

Według agencji ryzyko prawne związane z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich będzie nadal rosło, jeżeli nie będzie uchwały SN w tej sprawie.

Zdaniem Moody's banki z największą ekspozycją na te kredyty mogą być narażone na bardziej znaczącą erozję kapitału, w zależności od skali konwersji tych kredytów.

Agencja spodziewa się pogorszenia rentowności sektora. Niski poziom marży odsetkowej ze względu na bardzo niskie stopy procentowe ogranicza wzrost przychodów banków. Rezerwy w sektorze spadną w stosunku do 2020 r., ale koszty prawne związane z kredytami CHF, wzrosną.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: