Agencja S&P podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w tym i w przyszłym roku

Gospodarka

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,5 proc. z 3,4 proc., a na 2022 r. do 5,4 proc. z 4,4 proc. - wynika z raportu S&P. Agencja spodziewa się pierwszych podwyżek stóp proc. w Polsce w połowie 2022 r. i powrotu stopy referencyjnej do 1,5 proc. w 2023 r.

S&P
Fot. stock.adobe.com/Сake78 (3D & photo)

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,5 proc. z 3,4 proc., a na 2022 r. do 5,4 proc. z 4,4 proc. - wynika z raportu S&P. Agencja spodziewa się pierwszych podwyżek stóp proc. w Polsce w połowie 2022 r. i powrotu stopy referencyjnej do 1,5 proc. w 2023 r.

Na 2023 r. S&P prognozuje wzrost polskiej gospodarki o 3,3 proc. (+0,3 pkt. proc. względem poprzedniej rundy z końca marca), a na 2024 r. o 2,2 proc. (-0,5 pkt. proc.).

W związku z większą jasnością co do tego, jak będą wykorzystane środki UE na odbudowę gospodarki oraz po lepszych od oczekiwań wynikach gospodarki w I kw. podwyższamy prognozy wzrostu PKB dla Polski. (...)

"Konsumpcja okazała się odporna na lockdowny i powinna przyspieszyć w kolejnych miesiącach wraz z poprawą sytuacji pandemicznej. Spodziewamy się, że fundusze UE zaczną wspierać wzrost od II połowy bieżącego roku, a w jeszcze mocniejszym stopniu w 2022 r." - napisano w raporcie z 25 czerwca.

Główne ryzyko to ewentualne opóźnienie we wdrażaniu Krajowego Planu Odbudowy

Głównym ryzykiem dla prognoz według S&P jest ewentualne opóźnienie we wdrażaniu Krajowego Planu Odbudowy. Agencja zakłada, że w horyzoncie prognozy unijne środki wspierające ożywienie po pandemii zwiększą PKB Polski o 6 proc. w odniesieniu do poziomu PKB z 2020 r.

Inflacja utrzyma się w Polsce na podwyższonym poziomie na dłużej

S&P ocenia, że inflacja utrzyma się w Polsce na podwyższonym poziomie na dłużej, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, presję płacową, politykę fiskalną, która może pozostać luźna "co najmniej" do wyborów parlamentarnych w 2023 r. oraz stymulację z Funduszu Odbudowy UE.

"W tym kontekście bank centralny podwyższy stopy procentowe wcześniej niż wcześniej oczekiwaliśmy, prawdopodobnie w połowie 2022 r." - dodano.

Czytaj także: Ekonomiści Citi podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski do 5,3 proc. w 2021 roku >>>

Prognozowana przez S&P inflacja CPI w Polsce ma wynieść średniorocznie 3,8 proc. w bieżącym roku, 2,7 proc. w 2022 r. i 2,4 proc. w 2023 r.

Na koniec 2022 r. S&P prognozuje stopę referencyjną NBP na poziomie 0,50 proc. i 1,50 proc. na koniec 2023 r., co miałoby zakończyć cykl luzowania.

Poprzednio S&P prognozowała podwyżki najwcześniej w 2023 r. - łącznie o 15 pb. w tym okresie.

Czytaj także: Prezes EBOiR: w 2022 roku dynamika PKB Polski wróci na trajektorię wzrostu sprzed kryzysu; największym wyzwaniem inflacja >>>

Poniżej prognozy S&P wybranych wskaźników makro dla Polski.

 2021202220232024
PKB4,55,43,32,2
Spożycie prywatne5,45,12,92,4
Spożycie publiczne2,93,23,22,7
Inwestycje15,19,96,22,5
Eksport10,65,23,62,8
Import13,75,74,23,3
CPI (średniorocznie)3,82,72,42,3
Stopa bezrobocia3,43,33,23,2
USD/PLN (na koniec roku)3,723,693,683,67
Stopa proc, (na koniec roku)0,10,51,51,5

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: