Akcje Novaturas zadebiutują równocześnie na GPW w Warszawie i Nasdaq w Wilnie

Gospodarka

Akcje Novaturas zadebiutują równolegle na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Nasdaq w Wilnie w środę, 21 marca br., poinformowała spółka.

Akcje Novaturas zadebiutują równolegle na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Nasdaq w Wilnie w środę, 21 marca br., poinformowała spółka.

Akcje #Novaturas zadebiutują równolegle na #GPW w Warszawie i #Nasdaq w Wilnie w środę, 21 marca br. #giełda #debiut @GPW_WSExchange

"Debiut Novaturas na giełdach w Warszawie i w Wilnie to niezwykle ważne wydarzenie dla naszej spółki. Jesteśmy obecni na rynku już od ponad 18 lat - początki Novaturas sięgają 1999 r. W 2004 r. zdobyliśmy pozycję największego touroperatora w krajach bałtyckich, którą od tego czasu skutecznie umacniamy. Teraz, po 18 latach ciągłego wzrostu, wchodzimy na giełdy w Warszawie i w Wilnie, dzięki czemu Novaturas stanie się jeszcze bardziej wiarygodnym partnerem dla naszych klientów oraz partnerów biznesowych i finansowych. Traktujemy nasz debiut jako początek długookresowej współpracy z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami" - powiedział dyrektor generalny Linas Aldonis, cytowany w komunikacie.

Oferta publiczna akcji spółki o łącznej wartości ponad 22 mln euro

Debiut Novaturas poprzedziła oferta publiczna akcji spółki o łącznej wartości ponad 22 mln euro (ok. 93 mln zł). Była to tym samym pierwsza znacząca oferta publiczna na Litwie od 2010 r., a zarazem pierwsze IPO przeprowadzane równolegle w Polsce, na Litwie i w Estonii, podano także. 

"Oferta ostatecznie objęła 2 104 648 akcji, tj. 27% istniejących akcji spółki. Inwestorom indywidualnym przydzielono 121 902 akcje, które stanowią 5,8% wszystkich akcji oferowanych. Zapisy złożone przez inwestorów indywidualnych zostały zredukowane o ok. 40%" - czytamy dalej.Łączna kapitalizacja spółki, biorąc pod uwagę ostateczną cenę oferowanych akcji, czyli 10,5 euro (i jej równowartość w polskich złotych, tj. 44,13 zł), wynosi 82 mln euro (ok. 345 mln zł), podano także.

Strategiczne cele spółki

"Naszym strategicznym celem jest utrzymanie pozycji lidera na atrakcyjnym rynku turystycznym Litwy, Łotwy i Estonii. Dążymy do dalszego zwiększania skali działalności, utrzymując jednocześnie wysokie wskaźniki rentowności. Dynamiczny wzrost przedsprzedaży na tegoroczny sezon letni, szczególnie w porównaniu do i tak bardzo dużego zainteresowania ofertami typu first minute przed rokiem, utwierdza nas w przekonaniu, że wyniki 2018 roku będą bardzo dobre zarówno pod względem sprzedaży, rentowności, jak i generowania gotówki. Nasz model biznesowy charakteryzuje się wysokimi przepływami operacyjnymi i niskimi nakładami inwestycyjnymi. Nie inwestujemy w aktywa trwałe, takie jak hotele, samoloty czy biura, lecz skupiamy się na podstawowej działalności, a wypracowywanymi zyskami regularnie dzielimy się z akcjonariuszami. Novaturas to zatem unikalne połączenie spółki wzrostowej i dywidendowej" - podsumował Aldonis.Novaturas jest największym operatorem turystycznym na Litwie, Łotwie i w Estonii zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i liczby pasażerów. Grupa ma ponad 40% udziału w regionie w rynku zorganizowanych lotów czarterowych. 

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: