Aktualności z rynku walutowego: Trochę ulgi dla EUR po wyborach

Finanse i gospodarka

Brak obaw o silniejsze tendencje antyunijne Rubel odzyskuje siły DAX i S&P wyznaczają nowe rekordy

0018

Brak obaw o silniejsze tendencje antyunijne Rubel odzyskuje siły DAX i S&P wyznaczają nowe rekordy

Wybory europejskie

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na dłuższą metę są może sensacyjne, ale rynek nie jest pewien, co zrobić z nimi w najbliższym czasie, gdyż partie głównego nurtu nadal mają solidną większość, a ugrupowania eurosceptyczne nie utworzą szerszych sojuszy. Zyskaliśmy jedynie zapewnienie, że szum dobiegający z unijnego parlamentu będzie dużo bardziej zróżnicowany i interesujący, a sceptycy z opozycji będą dużo bardziej krytycznie analizować decyzje głównych partii.

Kolejne kroki, jakie rysują się przed nami pod względem politycznym, to kwestia tego, w jakim zakresie trzon unii będzie angażować się w projekt europejski, skoro Alternatywa dla Niemiec (AfD) osiągnęła dobry rezultat (i to w Niemczech, które mają tak długą historię głosowania na partie głównego nurtu i ciągle uciekają przed swoim historycznym cieniem). Ugrupowanie to pojawiło się znikąd, by zdobyć 7% głosów, podczas gdy w czasie ostatnich wyborów powszechnych w Niemczech znalazło się tuż poniżej progu wyborczego. Wyniki Marine Le Pen we Francji i Grillo we Włoszech również należy ze sobą porównać i skontrastować - Le Pen uzyskała najlepszy wynik dla pojedynczej partii w tym kraju, natomiast poparcie dla Grillo nieco zmalało, a przyćmiło go centrolewicowe ugrupowanie premiera Renzi’ego.

Do następnych unijnych wyborów jeszcze długie pięć lat, więc teraz pozostaje pytanie, jaką rolę kwestia europejska będzie odgrywać w kolejnych wyborach w poszczególnych krajach. Tymczasem na rynkach finansowych będziemy obserwować zdolność i gotowość Europejskiego Banku Centralnego do działania oraz to, czy spready państw peryferyjnych strefy euro będą w dalszym ciągu spadać, czy też w tej konkretnej inwestycji najlepsze rezultaty już za nami.

Wykres: EUR/USD

W przypadku EUR/USD inwestorzy nie są pewni, co zrobić z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ponieważ jednak w ostatnim czasie wspólną walutę tak intensywnie sprzedawano, pierwszą reakcją może być pewna konsolidacja, gdyż po wyborach nie widać bezpośrednich zagrożeń dla egzystencji instytucji europejskich, a spready obligacji państw peryferyjnych po wyborach znacznie zmalały. Pierwsze ważniejsze strefy sporne to 200-dniowa średnia krocząca (w okolicach 1,3635), a następnie obszar 1,3700/50.

Wybory na Ukrainie

Rubel umacnia się do najwyższych poziomów od stycznia po wyborach na Ukrainie, gdzie po przytłaczającym zwycięstwie Petro Poroszenko zyskał solidny mandat polityczny. W piątek prezydent Rosji Władimir Putin dał do zrozumienia, że będzie skłonny pracować nad rozwiązaniem sytuacji na Ukrainie z każdym, kto wygra wybory. W reakcji na te informacje cena ropy naftowej nieco spadła, ale wciąż jest wysoka w stosunku do ostatnich tygodni i miesięcy. Notowania amerykańskich kontraktów terminowych dochodzą do nowych maksimów. Taki układ sprzyja dolarowi kanadyjskiemu - kurs USD/CAD spadł dużo poniżej poziomu 1,0900.

Co dalej?

Dziś w Wielkiej Brytanii jest dzień wolny od pracy, a w Stanach Zjednoczonych Memorial Day, który tradycyjnie wyznacza w USA początek lata (amerykańskie dzieci mają około trzech miesięcy wakacji). W kalendarzu ekonomicznym na ten tydzień zaplanowano bardzo niewiele wydarzeń, które mogłyby przyciągnąć uwagę inwestorów, gdyż przed ważnym wydarzeniem w przyszłym tygodniu USA opublikują raczej mniej istotne statystyki. Wyjątkiem są może informacje o dynamice inflacji PCE, które poznamy w piątek. W Europie najważniejsze będzie posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu. Japonia w ciągu najbliższych kilku dni opublikuje dużo danych; nadal trwa analizowanie i dyskontowanie skutków kwietniowej podwyżki podatku VAT.

Akcje amerykańskie (a przynajmniej indeks S&P500) oraz niemiecki DAX notują rekordy wszechczasów. W przypadku drugiego z tych indeksów powodem jest zapewne fakt, że wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie są na razie postrzegane jako zapowiedź większych problemów. Zatem rynek nadal cieszy się "ponczem" z banków centralnych i oddaje się inwestowaniu w ramach strategii carry trade. To sprzyja sprzedawaniu jena i kupowaniu walut rynków wschodzących, dopóki utrzymuje się obecna sytuacja. Jednak rajd na rynkach wschodzących jest już nieco przestarzały. Jeśli oprocentowanie długoterminowe w USA zacznie teraz rosnąć, pojawi się presja płynnościowa na wspomniane pozycje w walutach rynków wschodzących.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Nowa Zelandia - Bilans handlowy w kwietniu wyniósł +534 mln wobec przewidywanych +634 mln i +935 mln w marcu.
  • Niemcy - zaufanie konsumentów wg GfK na czerwiec nie zmieniło się i wyniosło 8,5 pkt., zgodnie z oczekiwaniami.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne

  • Rynki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zamknięte - dzień wolny od pracy
  • Strefa euro - przemówienie prezesa EBC Mario Draghiego (08:00)
  • Strefa euro - przemówienie Constancio z EBC (08:30)
  • Strefa euro - przemówienie Coeure’a z EBC (11:00)
  • Japonia - zaufanie małych przedsiębiorstw w maju (05:00)

John J Hardy Saxo Bank

Udostępnij artykuł: