Aktywa TFI spadły do 255,7 mld zł w maju

Z rynku

Pieniądze i wykres
Fot. stock.adobe.com/jintana

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wyniosła 255,7 mld zł na koniec maja i była niższa o 2 mld zł (-0,8%) licząc miesiąc do miesiąca. Tym razem to efekt niesprzyjającej sytuacji na globalnych rynkach kapitałowych - bilans sprzedaży był bowiem dodatni (+0,3 mld zł), podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Od początku roku najmocniejszy wzrost aktywów odnotowały NN Investment Partners TFI oraz Forum TFI #FunduszeInwestycyjne #TFI @analizy_pl

W ubiegłym miesiącu najmocniej spadły aktywa netto w funduszach akcji – o prawie -1,6 mld zł, na co złożył się zarówno ujemny wynik zarządzania większości funduszy oraz odpływy netto. W tym wypadku spadek aktywów dotknął po równo fundusze akcji polskich jak i zagranicznych, podano.

“Jednym z nielicznych segmentów, w których wartość aktywów wzrosła były fundusze dłużne. Na koniec maja zgromadzone w nich było 104,5 mld zł – o +0,9 mld zł więcej niż przed miesiącem. Najbardziej wzrosły aktywa netto w funduszach dłużnych uniwersalnych długoterminowych (+0,5 mld zł) – to efekt przeniesienia środków pomiędzy funduszami w ramach jednego TFI. Tym można tłumaczyć również spadek aktywów w grupie funduszy dłużnych papierów skarbowych (-0,4 mld zł)” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: TFI: saldo wpłat i wypłat wyniosło 0,3 mld zł w maju >>>

O kilkaset milionów złotych wzrosły natomiast aktywa w funduszach obligacji korporacyjnych i dłużnych skarbowych długoterminowych – w tych dwóch wypadkach to zasługa wzrostu wartości środków w wielu funduszach reprezentujących te grupy – w wyniku zarówno napływów netto oraz dodatnich stóp zwrotu. W przypadku funduszy dłużnych skarbowych długoterminowych pomogły spadające rentowności, a więc rosnące ceny obligacji na całym świecie w maju, podano także.

Czytaj także: Dwie trzecie funduszy inwestycyjnych zakończyło maj ze stratą >>>

Najmocniejszy wzrost aktywów w NN Investment Partners TFI oraz Forum TFI

“Od początku roku najmocniejszy wzrost aktywów odnotowały NN Investment Partners TFI oraz Forum TFI – w obydwu wypadkach wartość środków wzrosła o przeszło +1 mld zł. Największym TFI oferującym fundusze rynku kapitałowego pozostaje PKO TFI z prawie 35 mld zł aktywów pod zarządzaniem. Ipopema TFI jest z kolei liderem rynku funduszy niepublicznych z prawie 50 mld zł aktywów netto” – czytamy również.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: