Aktywa TFI wzrosły do 260,1 mld zł w sierpniu 2019 r.

Z rynku

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wyniosła 260,1 mld zł na koniec sierpnia i była wyższa o 1,6 mld zł (0,6%), licząc miesiąc do miesiąca, podały Analizy.pl oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Pieniądze na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/jintana

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wyniosła 260,1 mld zł na koniec sierpnia i była wyższa o 1,6 mld zł (0,6%), licząc miesiąc do miesiąca, podały Analizy.pl oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Pomimo globalnej korekty na rynkach akcji, wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych wzrosła #TFI #FunduszeInwestycyjne

"Pomimo globalnej korekty na rynkach akcji, wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych wzrosła - głównie dzięki funduszom dłużnym i aktywów niepublicznych W sierpniu przez globalne giełdy przeszła kilkuprocentowa korekta. Odzwierciedlający kilkadziesiąt największych parkietów na świecie MSCI AC World spadł o 2,57%, do czego solidarnie przyczyniła się wyprzedaż na rynkach rozwiniętych i wschodzących, w tym w Polsce. Na fali obaw związanych z globalną recesją rosły ceny 'bezpiecznych przystani' - obligacji skarbowych, złota i amerykańskiego dolara. W efekcie aktywa w polskich funduszach inwestycyjnych na koniec sierpnia wzrosły do 260,1 mld zł (+0,6% m/m). Głównie dzięki sprzedaży i wynikom największej kategorii - funduszy dłużnych" - czytamy w komunikacie.Czytaj także: KNF: wynik finansowy netto TFI spadł rdr do 471,7 mln zł w I poł. 2019 r. >>>

W funduszach dłużnych ulokowane jest 107,9 mld zł

W funduszach dłużnych ulokowane jest 107,9 mld zł. Na przestrzeni miesiąca aktywa wzrosły o 1,4 mld zł, przede wszystkim dzięki wysokiej sprzedaży (1,2 mld zł netto), ale i wynikom (ponad 0,2 mld zł). Rentowności obligacji skarbowych w Polsce i za granicą maleją, w efekcie rosną ceny obligacji już wyemitowanych, które są w portfelach funduszy. Średnie miesięczne wyniki niektórych grup funduszy dłużnych (szczególnie długoterminowych) wyniosły od +0,5% do +0,8% - był to więc wyjątkowo dobry dla nich miesiąc, podano również."Wyraźnie wzrosła również wartość środków w funduszach aktywów niepublicznych. Ta kategoria rządzi się swoimi prawami. Wpłaty lub wypłaty do jednego funduszu mogą zmienić cały obraz. Tak też było w sierpniu. Dzięki bardzo wysokiej wpłacie do jednego z dedykowanych funduszy zamkniętych aktywa wzrosły o 1,6 mld zł. Na koniec sierpnia było to 83,5 mld zł, czyli o 1,9% więcej niż przed miesiącem" - czytamy dalej.Czytaj także: Co zyskają klienci TFI stworzonych z przekształconych OFE?

Nie sposób było się przeciwstawić globalnej korekcie

W pozostałych głównych segmentach funduszy w sierpniu aktywa spadały (za wyjątkiem najmniejszego segmentu nieruchomości i sekurytyzacyjnych). Nie sposób było się przeciwstawić globalnej korekcie, stąd mocno spadły aktywa funduszy akcji do 25 z 26 mld zł. Wpływ na to miał również ujemny bilans sprzedaży funduszy akcji zagranicznych. W nieco mniejszej skali zareagowały na to fundusze mieszane. Ich aktywa spadły o 0,3 mld zł, szczególnie przez ujemny wynik zarządzania, choć również przez odpływy w ujęciu netto, podano.Systematycznie spadają aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu - klienci wycofywali środki już 21 miesiąc z rzędu. Ich aktywa spadły w skali miesiąca o 2% do prawie 7 mld zł.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: