Aktywa TFI wzrosły do 268,1 mld zł w grudniu 2019 r.

Z rynku

Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wzrosła w grudniu o 3,4% m/m do 268,1 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Pieniądze i wykres
Fot. stock.adobe.com/andranik123

Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wzrosła w grudniu o 3,4% m/m do 268,1 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Największy wzrost w ujęciu wartościowym - o 2,2 mld zł - odnotował segment funduszy aktywów niepublicznych #TFI @analizy_pl

"W grudniu obserwowaliśmy wzrosty na globalnych rynkach akcji, w tym polskim. Indeks MSCI AC World na koniec roku był o +3,4% wyżej niż miesiąc wcześniej. Równocześnie na rynku obligacji rentowności rosły (ceny spadały), co nie sprzyjało wynikom funduszy dłużnych. W efekcie jednak aktywa zgromadzone we wszystkich polskich funduszach inwestycyjnych wzrosły o solidne 3,5 mld zł do 268,1 mld zł" - czytamy w komunikacie. 

Największy wzrost odnotował segment funduszy aktywów niepublicznych

Największy wzrost w ujęciu wartościowym - o 2,2 mld zł - odnotował segment funduszy aktywów niepublicznych. Tradycyjnie wzrost aktywów (głównie dzięki wysokim napływom), odnotował segment funduszy dłużnych (+0,6 mld zł). W tym wypadku wciąż najlepiej sprzedają się fundusze oferowane przez towarzystwa powiązane kapitałowo i dystrybuowane przez banki, podano także. 

Czytaj także: Aktywa TFI wzrosły o 0,84 proc. mdm, do 264,54 mld zł, w listopadzie >>>

"Warto odnotować wzrost aktywów funduszy akcji o 0,2 do prawie 25 mld zł na koniec grudnia. Był to efekt dobrych wyników zarządzania i napływów do funduszy akcji polskich (prawie +80 mln zł netto). O 0,3 mld zł więcej było również zgromadzone w funduszach mieszanych – głównie dzięki kilku funduszom tworzonych głównie na potrzeby programów emerytalnych. Ponad 60 mln zł jest już zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach PPK" - czytamy dalej.

Wysokie wzrosty aktywów w ujęciu procentowym odnotowały najmniejsze segmenty funduszy

Wysokie wzrosty aktywów w ujęciu procentowym odnotowały najmniejsze segmenty funduszy - nieruchomości, sekurytyzacyjne i rynku surowców. W tych ostatnich wartość środków na koniec roku przekroczyła miliard złotych.

"Ponad 60 mln zł za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest już zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach PPK" - podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: