Aktywa TFI wzrosły o 0,6 proc. mdm, do 314,2 mld zł, we wrześniu

Z rynku

Wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych wzrosła o ponad 1,9 mld zł (tj. o 0,6%) m/m do 314,2 mld zł na koniec września, podały Analizy.pl. Wzrost ten dotyczył głównie funduszy niedetalicznych, których aktywa zwiększyły się o 3,3 mld zł.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - Napis TFI
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (fot. stock.adobe.com / mattz90)

Wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych wzrosła o ponad 1,9 mld zł (tj. o 0,6%) m/m do 314,2 mld zł na koniec września, podały Analizy.pl. Wzrost ten dotyczył głównie funduszy niedetalicznych, których aktywa zwiększyły się o 3,3 mld zł.

Jak podkreślają analitycy, we wrześniu globalne indeksy giełdowe odnotowały największą miesięczną przecenę od marca 2020 r. Amerykański S&P500 zanurkował o niemal 5%, przerywając tym samym siedmiomiesięczną serię wzrostową. Jeszcze mocniej przecenił się technologiczny Nasdaq, bo stracił ponad 5%. W tym czasie niemiecki DAX spadł o prawie 4%, a francuski CAC40 - o 2,5%. Spadki przetoczyły się też przez warszawską giełdę. Najmocniej, bo o 1,7%, potaniał indeks WIG20. W tym czasie WIG stracił 0,8%, a sWIG80 i mWIG40 znalazły się na niewielkim plusie. Rosły też rentowności papierów skarbowych i taniało złoto. Z jednej strony, inwestorzy obawiają się kryzysu energetycznego na świecie, z drugiej - oczekują szybkiej normalizacji polityki pieniężnej przez Fed.

Czytaj także: Niemal wszystkie grupy funduszy inwestycyjnych traciły we wrześniu >>>

Kiepska koniunktura negatywnie wpłynęła na aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych.

"Na koniec września 2021 roku osiągnęły one wartość 314,2 mld zł, a więc wzrosły o 0,6%. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, tym razem wzrost ten dotyczył głównie funduszy niedetalicznych, których aktywa zwiększyły się o 3,3 mld zł. W tym czasie aktywa funduszy detalicznych spadły o 1,4 mld zł, do czego w dużej mierze przyczynił się ujemny wynik z zarządzania (we wrześniu do funduszy detalicznych napłynęło zaledwie niecałe 300 mln zł). W efekcie na koniec września cały rynek odnotował wzrost wartości zarządzanych środków łącznie o ponad 1,9 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Fundusze mieszane z największym przyrostem w ujęciu wartościowym

Największy przyrost w ujęciu wartościowym - o ponad 440 mln zł, czyli o 0,9% - odnotowały fundusze mieszane. Środki w nich zgromadzone osiągnęły poziom niemal 42,8 mld zł. To przede wszystkim efekt napływów. Fundusze te już od kilku miesięcy pozyskują świeży kapitał - tym razem ponad 0,9 mld zł, wskazano także.

W tym czasie aktywa funduszy akcyjnych skurczyły się o 0,5 mld zł do nieco ponad 36 mld zł. Niezbyt udany miesiąc mają też za sobą fundusze dłużne. Aktywa w tym segmencie skurczyły się o 1,5 mld zł i na koniec września wyniosły 114,7 mld zł. Podobnie jak dotychczas, jest to w głównej mierze efekt odpływu kapitału. We wrześniu bilans sprzedaży zbliżył się do -1,2 mld zł, co jest wynikiem najgorszym od masowego odpływu środków na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku.

Czytaj także: Do funduszy inwestycyjnych napłynęło w sierpniu 1,3 mld zł; w centrum uwagi mieszane i akcyjne >>>

Wysoką dynamikę przyrostu aktywów w ujęciu procentowym utrzymują fundusze zdefiniowanej daty PPK, zasilane sukcesywnie wpłatami pracowników i pracodawców. Wartość zgromadzonych w nich aktywów wzrosła we wrześniu o 4,3% do ponad 5,5 mld zł. Skromny wzrost zarządzanych środków, o niecałe 50 mln zł, zanotowały też fundusze absolutnej stopy zwrotu, zakończono.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: